Hamilelik döneminde kalp, akciğer gibi organların dışında bağışıklık sisteminizde de bazı değişiklikler meydana gelir. Gebelik stresinin de etkilediği organ olan akciğer, kapasitesini azaltarak kalp hızının artmasına sebep olur. Tüm bu fiziksel değişimler yaşanırken bağışıklık sisteminiz hassaslaşır ve grip gibi çabuk alınabilen hastalıklara yakalanmanız kaçınılmaz olabilir.

Hamilelikte grip dikkat edilmezse oldukça ciddi problemlere sebep olabilir. Yapılan çalışmalar sonucu bazı grip virüslerinin dikkat edilmezse düşük, erken doğum, prematüre doğum gibi vakalara sebep olduğu kanıtlanmıştır.

Hamileliği kış aylarına denk gelen anne adayları gripten korunmak için bu dönemlerde kalabalık ortamlara girmekten kaçınmalıdırlar. Özellikle alış veriş merkezleri grip gibi çabuk bulaşan hastalıklar için oldukça uygun alanlar olduğundan mümkün olduğunca kapalı alanlar yerine temiz ve havadar ortamları tercih etmelidirler.

İnsan ilişkilerinde de dikkatli davranarak öpüşme ve tokalaşma gibi fiziksel eylemlerden kaçınılmalı hasta kişilere karşı bir önlem alınmalıdır.

Bunun dışında asansör düğmeleri, kumandalar, klavyeler gibi sık kullanılan aletler konusunda titiz davranarak ellerin temizliğine dikkat etmek gerekmektedir.

Yaşanılan ortamları sık sık havalandırmak hasta olan yakınlarla aynı odaları paylaşmamak da büyük önem taşımaktadır.

Uyku saatleri konusunda titiz davranmak ve C vitamini yönünden zengin besinler tüketmek de vücut direncinizi arttıracağından önlemleriniz arasında yer almalıdır. Ayrıca bol sıvı tüketiminin büyük önem taşıdığını unutmamak gerekmektedir.

Hamilelikte gripten korunmanın etkili yöntemlerinden biri de grip aşısıdır. Grip aşılarının canlı virüsler tarafından oluşturulmamış olması anne adayı ve bebeği için herhangi bir tehlike arz etmemektedir. Hatta pek çok uzman hamilelik sırasında olunan grip aşısının doğumdan sonra bile bebeği en az 6 ay boyunca koruyabileceğini söylemektedirler. Aşı olmak için seçebileceğiniz en uygun ay Ekim ayıdır.

Ancak her şeye rağmen grip sizin için kaçınılmaz olmuşsa öncelikle doktorunuza danışarak tedavi yöntemleri konusunda bilgi almalısınız. Hastalığın geçmesi için kullanabileceğiniz ilaçlar bebeğe zarar verebileceğinden hastalığı doğal yollarla atlatma çabaları yararlı olacaktır. Fakat söz konusu doğal bitki çayları ve vitaminler bile olsa içilmeden önce mutlaka doktorunuza danışmanız gerekmektedir.