Gebelik döneminde anne adaylarının vücutları normal bir zamana göre çok farklıdır. Anne adaylarının hamileyken bağışıklık sistemi bir hayli düşüktür. Bu da her türlü hastalığa daha açık olduğunuz anlamına gelir. Ancak bağışıklık sisteminin zayıf olmasında ki temel neden ise anne vücudunun bebeği yabancı bir madde olarak algılayıp ona zarar vermemesi içindir. Anne adayları gebelik döneminde en çok grip ile karşılaşırlar.

Hamilelikte Grip Tehlikeli Midir?

Hamilelikte grip olmak her anne üzerinde aynı etkiyi göstermez. Öncelikle şunu kesinlikle unutmayın ki bağışıklık sisteminiz zayıf olduğu için yaşadığınız hastalığı daha ağır yaşayabilirsiniz. Bu nedenle çok endişelenmeyin. Ancak ateşiniz eğer ki 39 derece ise ya da daha fazla ise bu durum sizin ve bebeğiniz için risk oluşturabilir. Anneye grip aşısı yapılırsa bu plesanta yoluyla bebeğe geçer. Bu sayede hem anneyi hem de bebeği korumuş olursunuz.

Hamilelik döneminde ilaç kullanımı birçok anneyi korkutmaktadır. Eğer ki hastalığınız çok ileri düzeyde değilse evde bol bol dinlenerek, meyve tüketerek ve bol sıvı tüketerek (kafeinli içecekler harici) hastalıktan kurtulabilirsiniz. Ancak eğer doktorunuz size ilaç kullanmanızı önerdiyse ilaçlarınızı mutlaka kullanmalısınız. Bu gibi sağlık problemleri 6. aydan sonra daha sık görülebilmektedir. Bazen anne adayları grip yüzünden 5-6 gün rahatsızlık yaşamaktadır. Ateşiniz çok yüksek olmadığı sürece bu hastalığın genel olarak bebeğe bir zararı yoktur.