Hamilelik döneminde kadınların fizyolojisi büyük oranda değişmektedir. Başta regli görülmesi durur ve östrojen hormonu normal değerlerinin üstünde salgılanmaya başlar.

Bazı anneler ise hamilelik süreci boyunca karın ağrısı duyarlar ve ishal olabilirler. Bu çoğu zaman normal bir durumdur ve herhangi bir tedavisi gerekmez.

Karın ağrıları anne adaylarını korkutmaktadır ve bebekleri için endişe duyarlar. İçinizin rahat etmesi için doktorunuza danışmanızda fayda olacaktır. fakat çoğu zaman bu normal bir süreçtir ve korkulacak bir durum söz konusu değildir.

Bu ağrıları minimize etmek için kendinize göre önlemler alabilirsiniz. Aniden ayağa kalkmanız bu ağrıyı tetikleyebilir. Hamilelik döneminde anne adayları normalden daha çabuk yorulurlar.

Bu süreç boyunca kendinizi çok yormamaya dikkat etmelisiniz. Ağır kaldırmamaya ve fazla ayakta durmamaya özen göstermeniz gerekmektedir.

Her kadının hamilelik süreci farklı geçmektedir. Kimi anne adayı bu dönemi çok rahat ve ağrısız geçirirken kimileri ise daha sıkıntılı ve ağrılı geçirir. Her iki durumda gayet normal ve olası durumlardır.

Yaşanılan her sıkıntıda stres yapılması yanlış bir durumdur. Hafif ve düzenli aralıklar ile yapacağınız egzersizler bu ağrıları azaltmanıza yardımcı olacaktır.

Bu kasılma ve sancılar normalden daha fazla ve dayanılmayacak ölçülerde oluyor ise erken doğum ya da düşük ihtimaline karşı doktorunuza danışmanızda fayda olacaktır.