Hamilelik çok zorlu bir süreçtir. Bu dönemde anne adaylarının yaşadığı sorunların başında ise kadınları oldukça yoran gaz problemi gelir. Özellikle de gaz sancısı anne adaylarının keyfini kaçıran sorunlardan başı çekenlerdendir. Gaz sancısının en çok huzursuz ettiği nokta ise zaman içerisinde oluşan şişkinlikler, gaz çıkartamama ve gaz sıkışmasıdır.

Bu gaz sorunlarındaki en büyük neden ise hamilelik hormonlarından kaynaklanan sindirim sisteminde oluşan kaslardaki gevşemedir. Hamilelik sürecinin sonlarına doğru karnın büyümesi sonucunda iç organlara baskı uygulanmaktadır. Bundan dolayı da hamilelik ilerledikçe gaz problemini de arttırmaktadır.

Midede oluşan gaz problemi genellikle havanın yutulması sonucunda oluşmaktadır. Bu durumun önüne geçebilmek ve rahatlayabilmek için geğirerek gazın dışarıya atılması en uygundur. Aynı zamanda sadece midede değil bağırsaklarda da gaz oluşumu görülebilmektedir. Bu da yenilen tüm gıdaların bağırsaktaki bakteriler tarafından parçalanarak gaz oluşturmasından kaynaklanmaktadır. Yani bağırsakla oluşan gazların sebebi hem bağırsak florasının çalışması hem de mideden gelen parçalanmış yiyeceklerin etki ettiği gazdan kaynaklanmaktadır. Bağırsaklardaki gazın çıkarılması da çok önemli olup anne adayını rahatlatacaktır.

Anne adaylarının geçirdiği bu zor dönemler hamileliğin ilk günlerden başlayıp doğum sürecine kadar devam etmektedir. Doğum sonrasında bu süreç normale girecektir. Bu açıdan bakıldığında, herhangi bir toplumsal baskı altında olmadan gaz probleminin en uygun şekilde halledilmesi anne ve bebek sağlığı için çok önemli olduğu unutulmamalıdır.