Hamilelik dönemi pek çok yenilik ve farklılık getirdiği için hamile kadınların hayatlarını anında değiştirir. Farklı alışkanlık, değişik duygular, fiziksel tepkilerdeki artış ve bunlara benzer detaylar hamile kadınların hayatlarında görülür. Özellikle de mide ve bağırsak temelli sıkıntılar hamilelere özgü olarak çok daha yoğun şekilde hissedilebilir. Bu noktada hamilelikte gaz sancısı konusu da dikkat çeker. Peki her hamile kadının yoğun olarak yaşadığı gaz sıkıntısına ne iyi gelir?

Hamilelikte Gaz Sancısı Nasıl Giderilir?

Öncelikli olarak unutulmamalıdır ki, beslenme alışkanlıklarının yeniden oturtulması hamilelik sürecine giren kadınlar için hayli önemlidir. Bu anlamda hamilelikte karın şişliği ve kabızlık gibi sıkıntıların oluşmasının da önüne geçilmek istenir. Bunlarla bağlantılı olarak yaşanan yoğun gaz sancıları da muhtemel tehlikeler arasında yer almaktadır. İşte bu tarz sıkıntıların oluşmaması için muhakkak ki beslenme alışkanlıkları kontrol edilmeli ve bu konuda uzman doktora danışılmalıdır. Çünkü tüketilen kimi gıdalar hamile kadının gaz ve kabızlık yönünden kendini kötü hissetmesine neden olabilir.

Hamilelerin beslenme alışkanlıkları ile beraber yemek yeme şekillerini de gözden geçirmeleri önerilir. Hızlı şekilde ve büyük parçalar halinde yemek tüketmek beraberinde gaz sorununu da getirir. Hamile kadınların küçük porsiyonlar halinde ve yavaş yavaş, sindire sindire yemek yemeleri gerekmektedir. Küçük parçaların yenilip yutulması aynı zamanda sindirime de iyi geleceği için kabızlık tehlikesi de ortadan kalkar.

Öte yandan mide ve bağırsakların rahatlatılması için papatya çayı içilmesi de önerilir. Eğer hamile kadının papatyaya karşı bir alerjisi yoksa, papatya çayı içilerek gaz sancılarından kurtulmak mümkün olacaktır.

Yemek yerken, hemen öncesinde ve hemen sonrasında sıvı tüketmemek de gaz sancısının oluşmasını azaltır. Çünkü yemekler beraber içilen ya da hemen yemek öncesi veya hemen yemek sonrası tüketilen bir kısım sıvıların gaz oluşumunu hızlandırdığı ve midede de şişkinlik yaptığı bilinir.

Klasik iki diğer yöntem de şu şekildedir; spor yapmak ve gaz yapan gıdalardan uzak durmak… Fasulye, barbunya gibi gaza sebep olan gıdalar az tüketilmeli, bununla beraber hamilelik sürecine ve fiziki yapıya uygun hareketler, jimnastikler yapılmalıdır.