Hamilelerin aklına takılan sorulardan bir tanesi de hamilelik sürecinde evcil hayvan beslemenin sakıncalı olup olmadığı konusudur. Evlerinde , kedi, köpek veya kuş gibi  hayvan türlerini besleyen, onlarla yakın iletişim içersinde insan sayısı bir hayli fazla. Onların bakımıyla ilgilenmek, beslenme ve diğer ihtiyaçlarını gidermek, sevgimizi onlarla paylaşmak elbette çok güzel duygular. Ancak, sağlığımız için hassas olmamız gereken hamilelik döneminde evcil hayvan beslemenin bir takım riskleri olabilir mi? İşte cevabımız;

Kedi

Evlerimizde beslediğimiz canlı türlerinin başında gelen kediler oldukça sevimli hayvanlar. Aypmış oldukları oyunlar ve zaman zaman kendilerini sevdirmek için bizlere sırnaşmaları oldukça keyifli oluyor. Hamilelikte kedi beslemenin sakınca yaratabileceği bazı durumlar olsa da genel olarak almanız gereken tedbirleri aldıktan sonra bu süreçte onlardan uzak durmanıza gerek kalmayacaktır. Öncelikle hamilelikte evde kedi beslemenin bir takım risklerinden bahsedelim;

Kedilerden insanlara bulaşma riski olan ‘toxosplasma enfeksiyonu’ hamielelik döneminde evinde kedi besleyen anne adaylarının dikkatli olmalarını gerektirmektedir. Bu enfeksiyon türü kedi dışkısına bulaşmış meyve ve sebzelerin iyice yıkanmadan tüketilmesi nedeniyle insanlara geçer. Kedinizin bakımını yaptıktan, onu sevdikten sonra  sonra ellerinizi iyice yıkamak, kumunu mutlaka eldivenle değiştirmek, aşılarını ihmal etmemek risk faktörlerinden uzak kalmanızı sağlayacaktır.

Köpek

Köpeklerden insanlara bulaşabilecek iki tür hastalık bulunmaktadır. Bunlardan birincisi kuduz, diğeri ise hidatik kist hastalığıdır. Köpeğinizin aşılarını düzenli olarak yaptırdıktan sonra hamilelik döneminizde köpek beslemeniz sakıncalı olmayacaktır. Ancak evinizde köpek besliyorsanız hamilelik döneminizi sağlıklı geçirmek açısından ev temizliğine biraz daha dikkat etmeniz gerekecektir. Köpeğinizin tüyleri bir takım alerjik reaksiyonlara sebep olabilecektir. Bu nedenle temizliğe özen göstermeli, köpeğinizin tüylerinden uzak kalmaya bakmalısınız.

Kuş

Evlerde en çok beslenen diğer hayvan türlerinden biri olan kuşlar hamilelik sürecinde sağlığınız açısından sıkıntı yaratmayacaktır. Kuşlardan insanlara geçebilen bir takım enfeksiyonlar varsa da bunun görülme sıklığı oldukça düşüktür.

Diğer hayvanlar

Evde kemirgen ve sürüngen türü hayvanlar beslemek çok sık olmasa da karşılaşılan bir durumdur. Sağlığınıza en çok dikkat etmeniz gereken hamilelik döneminde bu tür hayvanları beslemek önerilmez.