Hamileliğin ilk aylarında rahatça kullanabildiğiniz kıyafetlere bir süre sonra genişleyen kalçalarınız ve büyüyen karnınız yüzünden sığamadığınızda artık alış veriş yapma zamanı geldi demektir. Hamile kıyafetleri giyerek tek düze monoton bir tarza sahip olma düşüncesi kafanızı karıştırıp canınızı sıkabilir. Ancak hamile kıyafetleri hakkında sahip olunan eski önyargılardan bir an önce kurtulmanız gerekmektedir. Çünkü artık daha modern bir düşünce yapısına sahip modacılar hazır hamile giyiminde ciddi bir değişime giderek yepyeni kreasyonlara imza atmaktadırlar. Yani sevdiğiniz kullanmaktan zevk aldığınız kıyafetlerin artık hamileler içinde üretildiğini de söyleyebiliriz.
Hamilelikte bile alıştığınız tarzdan ödün vermeden bunu sürdürebiliyor olmak oldukça keyif vericidir. Tıpkı hamileler için yapılmış pantolonlar gibi bel kısmı penye bir kumaştan yapılmış olan eteklerde vardır bunlardan faydalanabileceğiniz gibi bel kısmı esneyen lastikli veya ipli etekleri de rahatlıkla kullanabilirsiniz. Eteğin esnek bir yapıda olmasının yanı sıra modelinin de görünüm açısından önem taşıdığını unutmamak gerekir. Çünkü belirginleşen karın ve genişleyen kalçaların yanı sıra bacaklar ve bileklerde kalınlaşır. Bu durumda etek modelinizi vücut ölçülerinize uygun seçmelisiniz. Çünkü etek zevkinizden vazgeçmemek uğruna kötü bir görüntü içerisinde mutsuz ve huzursuz olabilirsiniz.
Hamileliğe en uygun modeller hareketlerinizi kısıtlamayan düz kesim maksi, kloş ve ya çan etekler olacaktır. Uzak durmanız hatta dolabınızda hiç olmaması gereken model ise pileli etektir. Bu tarz sizi olduğunuzdan daha geniş ve şişman göstereceğinden eğer pileli etek seviyorsanız ya hamileliğin ilk aylarında ya da doğumdan sonraki aylarda giymeye devam edebilirsiniz.

Eteklerinizde kumaş konusu da önem taşımaktadır. Çünkü keten ve sert kumaşlar sizi bunaltabilir. Şifon ve ipek gibi yumuşak formda olanlar dışında kanvas ve ya kot kumaşları da tercih edebilirsiniz. Kot etekten vazgeçemiyor ancak beli esnek hamile eteği kullanmayı tercih etmiyorsanız bel bantları kullanarak normal etekleri de karın altına getirerek kullanabilirsiniz. Ayrıca vücut ölçülerinizin görünümünü dengede tutmak için seçeceğiniz etekler ile üzerine giyeceğiniz gömlek, tunik, kazak ve ya thsirt gibi üstlerin uyumlu olmasına özen göstermelisiniz.