Genellikle hamileliğin ileriki aylarında meydana gelen ve anne adayının ayakta uzun süre durması ile yakından alakası olan el ve ayak şişmelerinin herhangi bir tedavisi yoktur. Belli bir nedeni de bulunmayan şişmelere çoğu zaman ayakların uzun süre ayakkabı içerisinde bırakılması, ellerin sürekli hareket halinde olması gibi nedenler gösterilebilir.

Bu duruma maruz kalmamak anne adaylarının elinde olsa dahi, hamilelikte el ve ayak şişmeleri normal olarak değerlendirilebilir.

Hamilelik sürecinde anne adaylarının ayak numaraları büyüyebilir ve parmakları şiştiği için taktıkları yüzükler parmaklarını sıkabilir. Bu nedenle de anne adaylarının hamilelik sürecinde sürekli olduğuna daha büyük bedenlerde kıyafet ve ayakkabı alışverişi yapmaları daha doğru olacaktır.

Ayrıca, ayakkabı alışverişlerinde her zaman rahat, spor ve ayakları sıkmayacak türde tercihler yapmaları önemlidir. Hamilelikte el ve ayakların şişmesi durumunu engelleyemese de hafifletecek tek şey doğru alışveriş yapmakla mümkün olacaktır.

Ayakların ve bacakların sık sık uzatılması da anne adayları adına doğru bir eylem olacaktır. Ayakların 90 derecelik açıyla vücuda oranlanması kan akışının daha kolay olmasını sağlayacak ve ağrı, şişlik gibi problemleri ortadan kaldırmaya yarayacaktır.

Ancak her zaman ayakları uzatarak veya ayakkabıda daha rahat tercihler yaparak el- ayak şişmeleri engellenemeyebilir.

Daha doğru teşhis ve tedaviler için muhakkak doktor kontrollüne girilmesi, şişlikler hakkında bilgi alınması hamileliğin gidişatı için daha doğru olacaktır.