Kadınların hamilelik dönemlerinde kendilerine yapabilecekleri en büyük kötülük düzensiz ve sağlıksız beslenmektir. Ani hamileliklerde bunun için geç kalınmış olsa da, planlı hamileliklerde hamile kalmadan önce anne adayının kendi sağlığına özellikle beslenme alışkanlıklarına dikkat etmesi gerekmektedir.

Hamilelik sürecinde, anne adaylarının canları tatlı veya tuzlu gıdalar çekebilmektedir. Bu can çekmesi, “aşerme” olarak bilinen durumun her zaman doğal gıdalarla bastırılması gerektiği unutulmamalıdır. Örneğin, hamile kadının canı tatlı bir şey istediyse, meyve tüketmek de bu isteğin yerini tutacak ve istek bastırılmış olacaktır. Sadece aşerilen gıdanın yenmek zorunda olunması gibi bir durum yoktur.

Hamilelikte düzensiz ve sağlıksız beslenme üzerine gerekli hiçbir gayreti göstermeyen ve sürekli abur cubur olarak adlandırılan, içerisinde glukoz şurubu bulunan gıdaları tüketen hamile kadınların, hamilelik süreçlerinde ekstra fazla kilo alma problemleriyle ve bebeğin sağlıksız olması gibi sonuçlarla karşılaşılmaktadır.

Öğünler atlanmamalıdır ve doğal besinler hamilelik sürecinde anne adayının gereksinim duyacağı en temel gıdalardır. Hamur işleri, fazla tatlı besinler, katkı maddeleri içeren gıdalar hamilelik öncesinde, hamilelikte ve özellikle hamilelik sonrasındaki emzirme döneminde kesinlikle tüketilmemelidir.

Hamileliklerde diyetisyen ile iş birliği içerisinde olarak fazla kilo almadan sadece bebeğin karın içerisinde gelişmesi sağlanabilir. Bu da kadınların rahat bir hamilelik süreci geçirmelerine ve hamilelik sonrasında alınan kiloların hızlı bir şekilde eritilmesine yardımcı olur.