Dövme, kimi insanlar tarafından oldukça sempatik görülen bir süslenme şeklidir. Yani dövme yaptırmak için onu sevmek gerekir. Çünkü yapılan işlem hiç de göründüğü kadar kolay değildir. Eskiden sadece erkeklerin yaptırmaktan zevk aldığı dövmenin son yıllarda kadınlar tarafından da oldukça ilgi görmeye başladığını söyleyebiliriz. Ancak asıl öğrenmeniz gerekenin ne olduğunu duyar gibiyim. Hamileler dövme yaptırabilir mi?

Hamileyken dövme yaptırmak riskli olabilir. Ancak aslında bu risklerin herkes için aynı olduğunu söyleyebiliriz. Küçük gibi görünen riskler aslında büyük hastalıkların bulaşmasına sebep olabilir. Hepatit ve ya HIV virüsü vücut sıvıları ile bulaşan hastalıklardır. Dövme yapılan pek çok salon denetimlerden uzak ve ya izinsiz olabilir. Herkes için ayrı iğne kullanılmayan durumlarda bu tehlikeli hastalıkların bulaşması kaçınılmazdır. Bu da ufacık bir zevkin kâbusa dönmesine sebep olabilir. Bazı görüşlere göre ise mürekkeplerinde bozuk ve ya kusurlu olması hamile bayanlarda enfeksiyon kapma riskini arttırdığını düşündürüyor. Dövme salonlarının kontrollü olması oldukça önemlidir. Ayrıca iğnelerin kişiye özel kullanılması, her işlemde yeni eldivenlerin açılıp temiz bandajlarla sarılması kullanılan makinelerin her seferinde sterilize edilmesi gerekmektedir.

Bunun dışında her ne kadar tehlikesi tıbben kanıtlanmamış olsa da bazı doktorlar epidural yaptırmak isteyen anne adaylarının bel bölgesine dövme yaptırmalarına karşı çıkmaktadırlar. Hamilelik anne adayının vücudunda pek çok fiziksel değişime sebep olduğundan bağışıklık sisteminin de normalden farklı çalıştığı gözlemlenebilir bu da egzama, mantar ve ya alerjik reaksiyonlar gibi cilt hastalıklarının yaşanmasına sebep olabilir. Bu dönemde yapılan dövmeler bu tarz hastalıklara da davetiye çıkarabilirken kanamaya daha yatkın cilt anormal tepkiler verebilir. Hamilelikte dövme saydığımız bu risklerin fiziksel kısmını oluşturmaktadır. Ancak dövmelerin hamileler üzerinde görsel olarak da riskleri bulunmaktadır. Çünkü hamileyken karın, bel, kalça, göğüs gibi bölgeler genişler bu genişleyen bölgeler doğum sonrasında gevşek ya da çatlak bir görünüme sahip olabilir. Bu da bu bölgelere yapılan dövmelerin buruşuk ve çirkin bir görünüme sahip olmasına sebebiyet verir.

Henüz kanıtlanmış riskleri olmasa da uzmanlar hamileyken dövme yaptırılmaması gerektiğini savunuyorlar.