Hamilelik muhteşem bir duygu olmakla birlikte kimi zamanlar içinde barındırdığı sıkıntılar ile sizi endişelendirebilir. Ancak bu endişe verici durumların geçici olduğunu unutmayarak hamileliğinizin keyfini çıkarın. Hamilelikle beraber dolabınızda pek çok değişiklik yapmak zorundasınız. İlk aylarda önem taşımayan giyim konusu karın büyüyüp kalçalar genişledikçe sıkıntı yaratmaya başlayacaktır. Dolabınızda pek çok kıyafetinizi yenilerken bazı noktalar hepsinden daha fazla önem taşır. Çorap seçimi de bunlardan bir tanesidir.

Çünkü anne adayları hamilelik döneminde ayaklarda şişme ve ödemden şikâyet ederler. Bu durum rahmin büyümesi ile bacaklardaki kan damarlarına baskı yapması sebebiyle oluşmaktadır. Her ne kadar geçici olsa da alabileceğiniz küçük önlemlerle rahatlayabilirsiniz. Özellikle çalışan hamileler, gün içerisindeki koşuşturmaları, ayakta fazla zaman geçirmeleri nedeniyle evde olan anne adaylarına göre bu durumdan daha çok etkileniyorlar. Ancak ister çalışan, ister evde oturan hamile olun zaten sıkıntı yaşadığınız ayaklarınıza ve bacaklarınıza rahatsızlık veren sıkı çoraplar giymek sizi bunaltacak ve problemlerinizin arttırmasına sebep olacaktır.

Etek ve elbise altlarına giyilen ince veya opak çorapların kışın vazgeçilmez tamamlayıcı kıyafetleri arasında olduğunu düşünürsek bunları kullanmak zorunda olduğunuzu da söyleyebiliriz. Ancak çoraplarda bulunan sıkı lastik kısımlarının veya ekstradan kullanılan lastiklerin kan dolaşımını etkilemesi sebebiyle hamileler için sakıncalı olduğunu unutmamak gerekiyor. Bebeğinizi sıkıştırabilecek yapıda olan bu malzeme nefes almasını zorlaştırabileceğinden ona zarar verebilir.

Tüm kıyafetlerde olduğu gibi hamileyken çorap seçiminde dikkatli olmalı ve içinde rahat hareket edebileceğiniz hamile çoraplarını tercih etmelisiniz. Günümüz tekstil dünyası artık hamile bayanları da düşünerek sağlık açısından rahatlıkla kullanabileceğiniz çoraplar üretmektedir. Eğer külotlu çorap giymek zorunda iseniz hamileler için karın kısmı anatomik üretilenleri tercih etmeli veya jartiyer tarzı olanları seçmelisiniz. Çünkü bu çoraplar bacak hizasından itibaren karnınıza destek vererek aynı zamanda toparlamaya da yardımcı olmaktadır. Konçlu çorapların da lastiklerinin sıkı olmaması önem taşımaktadır. Çorapların sıkı olması şiş olan ayaklarınızın daha fazla şişmesine sebep olabilir. Yumuşak %100 pamuklu terletmeyen çorapları tercih etmek sağlığınız açısından önem taşımaktadır.