Diyet demek sıkı bir beslenme düzeni içine girmek demektir. Aslında çoğu yemeği de yiyememektedir. Ama hamilelikte her gıdadan vitamin alınacak kadar yenilebilir. Aşırısı zararlıdır.

Hamilelik döneminde diyet yapılması uzmanlar tarafından önerilmez. Diyet hamilelik planlayan anne adaylarının yapması gereken bir sistemdir.

Hamileliğe başlamadan önce kilolu olmak hem hamilelik sürecini hem de doğumu zorlaştıracağından kilolu bayanların hamilelik başlamadan sıkı bir diyete tutulması idealdir.

Kilo her zaman çeşitli problemlere sebep olduğu için hamilelik döneminde de bu sıkıntılar artacaktır. Eğer ki anne adayı kilolu bir şekilde hamile kalmışsa yine de diyet yapması yanlış olur. Çünkü diyet yapılması halinde güçsüz ve yorgun düşebilir. Bebeği için ve kendisi için sıkıntılı günler geçirebilir.

Ayrıca bebek yeteri kadar beslenemediği için ihtiyaç duyduğu besinleri alamayacaktır. Bu yüzden anne adayı hamilelik için besleyiciliği olan şeyleri yiyerek ve hamilelik beslenme kurallarına dikkat ederek bu süreci atlatabilir.

Hamilelik döneminde ve ya hamilelikten önce diyabeti olan anne adaylarına ise doktor kontrolünde diyetler verilebilir. Çünkü diyabet anne adayı ve bebek için tehlikeli durumlar yaratacağından annenin yememesi gereken özellikle şeker oranı yüksek olan yiyecekler tüketilmemelidir.

Diyet listelerinde spor yapmak ve egzersiz hareketleri de anne adayını yoracağından ve risk oluşturacağından diyet yapmak doğum sonrasına ertelenmelidir. Hamilelikte anne kendini yormayacak yürüyüşler yaparak aşırı kilo almamaya çalışmalıdır.