Hamilelik döneminiz başladığı an itibariyle bilimsel olarak kanıtlanmayan bazı hurafe kazanları da kaynamaya başlar. Doğruluğu kanıtlanmayan ancak nesilden nesile aktarılan hamilelik ile ilgili pek çok söylenti arasında  “her çocukta bir diş kaybı” yaşanır düşüncesi de bunlardan sadece bir tanesidir. Elbette ki tüm vücut dengesi gibi dişlerin de bu özel durumdan etkilendiği doğrudur.

Her ne kadar diş kaybının bebeğinizle direk ilgisi olmasa da uzmanlar diş eti rahatsızlıklarının ve plak birikiminizin bu dönemde arttığını açıklamaktadır. Çünkü her anne adayı bu dönemde bebeğinin gelişimi için yaklaşık 1500 mg kalsiyuma ihtiyaç duyar ve bunu kalsiyum içeren süt ürünleri ile yeşil yapraklı sebzelerden alması gerekir. Ancak gıdalardan sağlanamayan kalsiyum, annenin kemiklerinden karşılanır ve bu da iyi beslenmeyen, düzenli diş bakımı yapmayan anne adayını etkiler.

Bunun yanı sıra dişinize yapışabilecek kurutulmuş meyveler, karamelli şekerler, çikolata ve cips gibi abur cubur diye tabir edilen yiyecekleri tüketmek, ilk aylarda yaşadığınız kusma olayı sonrasında iyi yapılmayan ağız temizliği ve tükürüğünüzde artan asit miktarının da diş sağlığınızı olumsuz etkileyerek çürüklere sebep olabileceğini unutmamanız gerekir. Bu tarz size ve bebeğinize zararlı olan besinler yerine kalsiyum, fosfor ve vitamin yönünden zengin yiyecekler tüketmek, kalsiyum miktarınızı dengeleyerek diş sağlığınızı korumanıza yardımcı olacaktır.

Bu sebeple hamilelikte diş bakımı, normal zamanda olduğundan daha büyük bir önem taşır. Dişlerde hassasiyet ve diş etinde oluşabilecek kanamalar sizi diş fırçalama olayından uzaklaştırabilir. Diş eti sağlığı ancak etkin bir temizlik ve düzenli diş bakımı ile önlenebileceğinden anne adayının günde en az iki kez ve özellikle besin alımından sonra diş fırçalama olayını gerçekleştirmesi gerekmektedir. Hatta diş ipi kullanarak diş araları tamamen temizlenmelidir. Ancak ağız içini temizleyen gargaraları doktorunuzun tavsiyesi olmadan kullanmamanız bebeğinizin sağlığı açısından önemlidir. Bunun yerine ılık tuzlu su ile yapacağınız gargara ile diş etlerinizi rahatlatarak hassasiyetinizi azaltabilirsiniz.

Ayrıca düzenli olarak gerçekleştireceğiniz doktor kontrolleri özellikle hamilelik döneminde yaşadığınız diş sorunlarınızı çözebileceği gibi yaşanabilecek olası sıkıntılarınızdan da kurtulmanızı sağlayacaktır.