Anne adayları, hamile kaldıktan sonra artık hayatlarında çok farklı bir evrenin geldiğini düşünürler. Özellikle de hazır olunmayan hamileliklerde depresyon yaşanması büyük bir olasılıktır. Sadece bu sebepler ile değil, aynı zamanda anne adaylarının ilk 3 ay içerisinde daha yoğun şekilde yaşadığı duygusal iniş çıkışlar ile bir araya gelerek duygu değişimleri yaşatan bir sorun olan depresyon bulgusu, neredeyse hamilelerin %20 sinde görülmektedir.

Baba adayının anne adayına yeterince ilgi göstermediği evliliklerde ve en çok da sosyo-ekonomik yönden eksik kalan anne adaylarında bu hamilelik depresyonuna sıkça rastlanmaktadır.

Anne adayları depresyon yaşadıklarında içe kapanık, hayata karşı oldukça negatif, konuşmalarında son derece karamsar ve hatta agresif olabilirler. Bu süreçte uyku ve yeme bozuklukları da görülebildiğinden, anne adaylarının sağlıkları da bu durumdan olumsuz etkilenebilmektedir.

Depresyon yaşandığı hissedildiğinde ne yapılabilir?

  • Günde iki kez duş almak rahatlama ve ferahlık sunacaktır. Yapılabildiği sürece suyun dinlendiriciliğini kullanın.
  • Kahve ve çikolata gibi yiyeceklere çok yüklenmeyin.
  • Çevrenizde daha önceden anne olmuş sevdikleriniz ile konuşarak annelik hakkında bilgiler alı. Bu size hem bir terapi gibi gelecek hem de bebeğinize daha çok sahip çıkmanıza yardımcı olacaktır.Depresyonunuz geçmezse, tedavi olmayı göz ardı etmeyin. Unutmayın ki, eğer bu konuda tedavi olmaz ve bebeğinize karşı bir ön yargınız devam ederse, ona olan ilginiz ve bakımınız yeterli ve özenli olmayacaktır.