Hamilelik döneminde anne adaylarının tüm vücut fonksiyonlarını değiştiren, duygularını daha çok ortaya çıkarak ve annelik güdüsünün yanı sıra kadınsı güdüleri de hiç olmadığı kadar öne çıkaran hormonlar, bu süreçte tabii ki de cinsel yönden duyguları da etkilemektedir.

Düşünülenin aksine, kendinizi bu dönemde kocaman bir göbeğiniz olsa da hiç olmadığı kadar seksi hissedebilirsiniz. Doğurganlığın verdiği haz ve ilk çağlardan bu yana doğurganlığın kadınlarda tarif edilemez gücü sayesinde, hamileliğiniz süresince kendinizi cinsel yönden çok güçlü hissedebilirsiniz.

Bu noktada dikkat edilmesi gereken noktalardan birisi, hamilelik öncesi ile hamilelik sürecinde yapabileceğiniz cinsel ilişki pozisyonlarıdır. Genel olarak hamilelikte tavsiye edilen “doggy” denilen pozisyondur. Kadının üstte olduğu bir pozisyon olduğundan, anne adayının kendini rahat ve iyi hissetmesi için uygun olduğu gibi, aynı zamanda rahatsız hissettiğinde de durabilme imkanı olmaktadır.

Bunun yanı sıra, en güvenli ve partnerler arasında sıcak bir bağ oluşturmasına da yardımcı olan “kaşık” pozisyonu da hamilelikte güvenlidir. Hamilelikte vücut daha kısa sürede yorulur ve beklenilene göre vücut daha fazla efor sarf eder. İşte böyle zamanlarda bu pozisyon anne adayı için biçilmiş kaftandır.

“Misyoner” pozisyonu en çok bilinen ve en çok uygulanan pozisyonlardan olsa da, hamileliğinizi 16. haftasından sonra bu pozisyonu uygulamanız sakıncalı olabilmektedir. Bu nedenle hamilelik sonuna kadar bu pozisyona veda etmeniz gerekecektir.