Çiftlerin cinsel ilişkiye girmesinden sonra oluşan hamilelik döneminde, cinsel birlikteliği sürdürmek bazı doktorlara göre olması gereken bir durumdur. Cinsel ilişkinin, her evrede kişiler için sağlıklı olduğu ve anti aging etkisi verdiği konuşulmaktadır. Bu durumun ne denli doğru olduğu kişiler arası farklılık göstermektedir.

Bazı kadınlar, bebeklerine zarar geleceği düşüncesi ile hamilelik dönemlerinde cinsel ilişkiden tamamen uzak durmaktadırlar. Eşlerin saygı göstermesi gereken en temel konu da hamilelik döneminde cinsel ilişki olmaktadır. Saygı göstermeyen ve hamile eşlerini bu anlamda zorlayan erkeklerin, eşlerine zarar verdiği ve bu konuda anne adayı üzüldüğü için bebeği düşürebileceği de unutulmamalıdır. Günümüzde bu tür vakalarla sıklıkla karşılaşılmaktadır.

Hamilelikte cinsel ilişki konusuna sıcak bakan kadınlar ise çoğu zaman bu durumun bir yan etkisini görmemektedirler. Sadece cinsel ilişkide kadınların çok riskli pozisyonlara maruz kalmaması önemlidir. Bu pozisyonlar, bebeğin karın içerisinde sıkışmasını sağlayacak ya da erkeklerin eşlerinin nefes almasını engelleyecek tarzda olanlar olarak düşünülebilir.

Genel olarak cinsel ilişkinin hamilelik döneminde belli bir zararı görülmemektedir. Tamamen eşler arası saygıyla alakalı bir tercih durumudur. Aksi bir etkisi bulunuyor ve doktor bunu kontroller esnasında fark etmiş ise, muhakkak çiftleri bu konuda  uyaracaktır.

Bunun dışında da cinsel ilişki sonrasında kan görmek, ağrı çekmek, kasılmalar yaşamak gibi durumlar gözleniyorsa, cinsel ilişkiye girilmemesi gerektiği anlaşılabilir.

Hamileliğin her detayı gibi bu konuda dikkatle incelenmelidir. Ve doktorun bu konuda görüşüne göre hareket edilmelidir.