Hamilelik döneminde yaşanabilecek sıkıntılardan biri cilt problemleridir. Ancak bu problemlerin hemen hemen her anne adayı tarafından yaşanabileceği ve bu durumun geçici olduğu unutulmamalıdır. Halk arasında gebelik maskesi diye adlandırılan “melazma” yüzde beliren benek halinde kahverengi lekelerin oluşmasıdır. Sıklıkla alın ve yanak bölgesinde görülür. Bu durum yüzdeki pigment artışından kaynaklanmaktadır.

Ayrıca yüzde oluşan çillerin oluşması ve benlerin renk değiştirerek koyulaşması da bu sebebe bağlıdır. Bunun için yapabileceğiniz en iyi şey; yaz veya kış güneşi fark etmeksizin cildi güneşten koruyacak aksesuarlar takmak ve en az 15 faktörlü SPF içeren güneş kremleri kullanmaktır.

Yüzünüzde fark edeceğiniz diğer bir değişim de yağlanma problemidir. Dolayısıyla bu da sivilce ve akne oluşumuna veya zaten problemli bir cildi olanlarda bu sorunun fazlalaşmasına sebep olabilir. Bu vücuttaki kan dolaşımının normalden daha fazla olması ve hormonların daha hızlı çalışması nedeniyle oluşmaktadır. Bu gibi cilt sorunlarıyla başa çıkabilmek için en kolay yöntem cildinizi mümkün olduğunca temiz tutarak kullandığınız ürünlerin kokusuz olmasına ve yağ içermemesine dikkat etmek olacaktır. Ancak sivilce ve akne ilaçlarının hamileliğinize zarar verebileceğini göz önünde bulundurularak doktorunuza danışmak gerektiğini unutmamalısınız. Ayrıca örümcek ağı şeklinde oluşan kılcal damar kızarıklıkları da kan dolaşım hızının artışından etkilenmektedir. Boyun, şakak, üst göğüs ve kollarda görülen bu kızarıklıkların doğumdan sonra kaybolduğu bilinmektedir.

Hamilelik döneminin en belirgin başka bir cilt sorunu da göbek, göğüs ve kalçalarda oluşan çatlaklardır. Alınan kilolar, karın içinin genişlemesi, göğüslerin süt topluyor olması bu bölgelerin sahip olduğu hacimden daha fazla genişlemesine ve pembemsi çizgilerin oluşmasına sebep olmaktadır. Bu çizgilerin bazıları doğum sonrasında kayboluyorken bazıları da beyaz çizgiler halinde kalıcı olabilir. Egzersiz yapmak ve E vitamini içeren losyonları düzenli olarak kullanmak çatlaklarınızı geçirmese bile en azından derinleşmesine engel olabilir. Son olarak karın bölgesinin kuruması ve kaşınmasını söyleyebiliriz. Bu durum karşısında yapılabilecek en iyi şey ise anti kaşıntı kremi kullanmak olacaktır.