Cilt bakımı, her zaman kadınlar için çok önemli olmuştur. “En değerli giysiniz cildiniz” sözünü birçok kez duymuş olmalısınız. Vakit varken cildinize gereken ilgiyi göstermelisiniz yoksa bazı şeyler için çok geç olabilir. Cildiniz dış etkenlere karşı korumasızdır. Sıcak ve soğuk havalar, rüzgar cildiniz için yıpratıcı olabilir. Her durumda özen göstermeniz gereken cildinize hamileyken bir tık daha fazla özen göstermeniz gerekli. Peki hamileyken cilt bakımında nelere dikkat etmeniz gerekir? İşte bu dönemde bilmeniz gerekenler…

  • Bu dönemde yaşayacağınız hormonal farklılıklar sizi hem duygusal hem de psikolojik açıdan çok fazla etkileyecektir. İlk olarak hamile kadınların en önemli sorunu göğüs ve karın bölgesinde oluşan çatlaklardır. Hamileliği boyunca sağlıksız beslenen, çok yağlı ve şekerli besinler tüketenlerin çatlaklarının daha fazla olduğunu görülmektedir. Bunun için ilk olarak beslenmenize çok dikkat etmeli, her besinden gereği kadar almalı ve hamilelik boyunca aşırı kilo almaktan kaçınmanız gerekmektedir. Sağlıklı bir cilt için önce sağlıklı beslenmek gerek. Çatlakları en aza indirmek için kullanabileceğiniz kremler de var ama bunların işe yarayıp yaramadığını deneyerek öğrenebilirsiniz. Alternatif olarak kozmetik kremlerin yerine badem yağı kullanıp cildinizi rahatlatabilirsiniz.
  • Bu dönemde terlememek için hergün duş almalı, cildinizin temiz olmasına özen göstermelisiniz. Bir diğer önemli nokta ise kozmetik ürünleriyle çok fazla temasta bulunmamak. Kozmetik ürünler kimyasal madde içerdiği için bu hem sizin hem de bebeğinizin sağlığı açısından hiç de iyi olmayacaktır. Bu dönemde vücut losyonu ya da nemlendirici kullanmak yerine doğal nemlendiriciler tercih edebilirsiniz. Zeytinyağı, badem yağı ve üzüm çekirdeği yağından faydalanabilirsiniz.
  • Soğuk havalarda oluşabilecek el ve topuk çatlakları için de el kremi yerine vazelin kullanmakta fayda var.
  • Vücudunuza bu dönemde normalde gösterdiğiniz ilgiden daha fazlasını göstermelisiniz. Makyaj için de aynısı geçerli. Hamileliğiniz boyunca yoğun makyaj yapmamanız gerekir. Özellikle saç boyama ya da perma düşünüyorsanız bunu erteleyin. Boyanın yerine doğal bitkisel özlü saç boyalarını ve makyaj için de doğal kozmetik ürünlerini tercih edebilirsiniz. Mutlaka güneş koruyucu krem de kullanmalısınız, böylece oluşabilecek güneş lekelerinin önüne geçmiş olursunuz.

Özetleyecek olursak doğum sonrası oluşabilecek cilt problemlerini en aza indirmek için gebelik döneminde ilk olarak sağlıklı beslenmeli ve cildinizi özenle korumalısınız.