Hamilelik döneminde yaşanabilecek sıkıntılar arasında en başlıcalarından biri cilt problemleridir. Ancak bu problemlerin hemen hemen her anne adayı tarafından yaşanabileceği ve bu durumun geçici olduğu unutulmamalıdır. Halk arasında gebelik maskesi diye adlandırılan “melazma” yüzde beliren benek halinde kahverengi lekelerin oluşmasıdır. Sıklıkla alın ve yanak bölgesinde görülür. Bu durum yüzdeki pigment artışından kaynaklanmaktadır.

Ayrıca yüzde oluşan çillerin oluşması ve benlerin renk değiştirerek koyulaşması da bu sebebe bağlıdır. Bunun için yapabileceğiniz en iyi şey; yaz ve ya kış güneşi fark etmeksizin cildi güneşten koruyacak aksesuarlar takmak ve en az 15 faktörlü SPF içeren güneş kremleri kullanmaktır.

Yüzünüzde fark edeceğiniz diğer bir değişim de yağlanma problemidir. Dolayısıyla bu da sivilce ve akne oluşumuna ve ya zaten problemli bir cildi olanlarda bu sorunun fazlalaşmasına sebep olabilir. Bu vücuttaki kan dolaşımının normalden daha fazla olması ve hormonların daha hızlı çalışmasından oluşmaktadır. Bu cilt sorunuyla başa çıkabilmek için yapabileceğiniz en kolay yöntem cildinizi mümkün olduğunca temiz tutarak kullandığınız ürünlerin kokusuz ve yağ içermeyen ürünler olmasına dikkat etmek olacaktır. Ancak sivilce ve akne ilaçlarının hamileliğinize zarar verebileceği göz önünde bulundurularak doktorunuza danışmak gerektiğini unutmamalısınız. Ayrıca örümcek ağı şeklinde oluşan kılcal damar kızarıklıkları da kan dolaşım hızının artışından etkilenmektedir. Boyun, şakak, üst göğüs ve kollarda görülen bu kızarıklıkların doğumdan sonra kaybolduğu bilinmektedir.

Hamilelik döneminin en belirgin ve en bilinen başka bir cilt sorunu da göbek, göğüs ve kalçalarda oluşan çatlaklardır. Alınan kilolar, karın içinin genişlemesi, göğüslerin süt topluyor olması bu bölgelerin sahip olduğu hacimden daha fazla genişlemesine ve pembemsi çizgilerin oluşmasına sebep olmaktadır. Bu çizgilerin bazıları doğum sonrasında kayboluyorken bazıları da beyaz çizgiler halinde kalıcı olabilir. Egzersiz yapmak ve E vitamini içeren losyonların düzenli olarak kullanmak çatlaklarınızı geçirmese bile en azından derinleşmesine engel olabilir. Son olarak karın bölgesinin kuruması ve kaşınmasını söyleyebiliriz. Bu durum karşısında yapılabilecek en iyi şey ise anti kaşıntı kremi kullanmak olacaktır.