Hamileyseniz bu hayatınızın belki de en heyecan verici dönemlerinden biri olacaktır. Bu dönemin güzelliğine zıt olarak bütçe anlamında da uzun süreli olarak sıkıntılı bir dönem başlayabilir. Zira bebeğin doğumuna kadar pek çok masraf ortaya çıkacaktır. Peki bu dönemle en iyi şekilde savaşmak için nasıl bir yol haritası çizilmeli?

Gelir ve Gider Hesaplamasına Gidin

Özellikle ilk olarak yapılması gereken şey ailenin toplam eline geçen aylık gelirin hesap edilmesidir. Daha sonrasında temel ihtiyaçlar bu gelirden çıkartılarak, harcamalar için elinizde bulunan toplam parayı hesap edebilirsiniz. Maddi anlamda sıkıntı yaşamamak adına mutlaka kira, gıda, mutfak giderleri gibi masrafları ayırarak buna göre harekete geçmeniz gerekiyor.

Bebek İçin Bütçe Ayırın

Doğumdan sonra masraflar hızlı bir şekilde arttığından dolayı, gebelik zamanlarında erken bir şekilde bu konuda çalışmaya başlamanız gerekir. Bu sayede doğumdan sonraki dönemde önemli miktarda elinizde para bulunmuş olacaktır.

Bebek İçin Bireysel Hesap

Bebek için oluşturduğunuz birikimi korumak açısından ona özel olarak bir hesap açabilir ve tüm birikimlerinizi bu hesaba aktarmaya başlayabilirsiniz. Vadeli veya vadesiz seçenekler sayesinde, bu alanda daha sorunsuz bir şekilde para biriktirmeniz gerçekleşmiş olacaktır.

Temel İhtiyaçların Listesini Yapın

Bebeğin doğumdan sonra tam olarak nelere ihtiyaç duyacağına yönelik bir liste hazırlayın. Ancak bu listede abartılı fikirler oluşturmadan, sadece temel ihtiyaçları hesaba katarak hareket edin. Alışveriş sırasında bebek eşyalarının renkleri, boyutları ve kalitesi kadar pek çok konuya göz gezdirerek daha doğru bir karar verebilirsiniz.