Burun tıkanıklığı, insanları son derece zorlayan ve nefes alma noktasında rahat hareket edilmesini zorlaştıran bir durumdur. Özellikle de, millet olarak genetik özelliklerimiz nedeniyle kemikli bir burun yapımız bulunmaktadır. Ve genel olarak alerjik bir yapıya sahip olmamız ile birlikte bu iki özellik birleşip burun tıkanıklığı şikayetlerini arttırmaktadır.

Burun tıkanıklığı yaşayan insanlarda genel olarak görülen problemlerin başında boğaz bölgesinin genellikle kuru olması gelir. Sürekli ağızdan nefes almak zorunda olan bu kişilerde görülen bu rahatsızlık belirtisi de, burun tıkanıklığı şikayetlerini meydana getirmektedir.

Dolayısıyla, burun tıkanıklığı yaşayan bir kişi, grip ve soğuk algınlığı gibi üst solunum yolu hastalıklarında daha çok zorlanmaktadır. Akabinde ise, burun mukozasından geçerek mikrobiyal açıdan avantaj sağlayan bir nefes alma süreci gerçekleşmediğinden hastalıklar daha ağır geçmektedir.

Burun tıkanıklığı, hamilelik döneminde de anne adaylarını zorlamaktadır. Özellikle de hamilelik döneminde kanın hacmi anne adaylarında arttığından, herhangi bir rahatsızlık olmadan da hamilelerin ödemlerden dolayı burun tıkanıklığı görülebilmektedir.

Hamilelik sürecinde hormonal değişiklikler de üst seviyeye ulaştığından ve tabi ki hamileliğin getirdiği kilo artmını da kaçınılmaz olduğundan, anne adaylarında burun tıkanıklığı rahatsızlıkları daha hızlı şekilde artış gösterebilmektedir.

Özellikle doğum esnasında doğru nefes alıp vermek çok önemlidir ve elzemdir. Baş ağrısı, öksürük, uyku problemi ile anne adaylarını yoran burun tıkanıklığı, doğum sırasında yaşanacak doğru nefes almayı engelleyebilir ve anne adayını zorlar. Bu nedenle, anne adayları nefes egzersizleri yaparak ve sağlıklarına dikkat ederek hamilelik sürecini tamamlamalıdır.