Günümüz dünyasında anne adaylarının hem kendi sağlığını korumak açısından hem de bebeğinin sağlığını korumak açısından dikkat etmesi gereken birçok farklı etken ve maddeler bulunmaktadır.

Bu durum da doğal olarak anne adaylarının sürekli olarak bir araştırma içerisinde olmasına yol açmaktadır. Hamile olan kadınların özellikle bir yiyecek ya da içecek tüketmeden önce uzman doktoruna başvurmasında, kendi kendine karar vermemesinde oldukça fayda olmaktadır.

Piyasada çok fazla sayıda bulunmakta olan bitkisel ilaçlar, bitkisel çaylar ve bitkisel diğer ürünler de anne adaylarının dikkatini oldukça fazla miktarda çekmektedir.

Hamilelik dönemi boyunca bu bitkisel ilaçların kullanılmasının herhangi bir zararının bulunup bulunmadığı anne adayları tarafından sıklıkla sorulan bir soru olmakla beraber herkes tarafından da merak edilen bir konu haline gelmiştir.

Hamilelik döneminde bitkisel ilaç kullanmak zararlı mıdır?

Gelin hep beraber bu sorunun cevabını bir inceleyelim.

Hamilelik döneminde bitkisel ilaç kullanmak zararlı mıdır?

Hamilelik dönemi boyunca bitkisel ürünlerin kullanımı hakkında oldukça dikkatli olunması gerekir.

Bunun sebebi ise bu bitkisel ürünlerin içerisinde birçok farklı maddeler bulunmasıdır ve bu maddelerden birkaçı rahmin kasılmasına sebep olurken bazıları da ishal, bulantı ve kusmaya neden olmaktadır.

Bu nedenle adını duymadığınız, bilmediğiniz bitkisel ilaçlardan kesinlikle uzak durmalısınız, hiçbir şekilde kullanmamalısınız.

Yalnızca ülkemiz içerisinde sıklıkla bulunmakta olan portakal, limon, ıhlamur gibi bitkisel çayları aşırı olmamak şartı ile kullanabilirsiniz.