Anne adayları hamilelikleri süresince sıklıkla dinlenmeyi ihmal etmemelidirler. Özellikle sırt üstü yatıp tüm omurların düz bir şekilde dinlenmesini sağlamak hamilelikte bel fıtığı riskini çoğunlukla ortadan kaldırmaktadır. Fakat hamilelikte iş hayatına devam eden, ağır ev işleri yapan ve dik yürüyemeyen kadınların hamileliklerinde başlamak üzere doğumdan sonra da devam etmesi muhtemel bel fıtığı rahatsızlıkları görülmektedir.

Bel fıtığı tehdidi altında olan anne adaylarının hamilelik profili, olması gerekenden fazla kilosu bulunan kadınlardan başlamaktadır. Hamilelik sürecinde anne karnı büyümeye devam ettikçe anne adaylarının muhakkak daha dik yürümeye ihtiyaçları vardır. Dinlenmek ve egzersiz yapmak bel fıtığını önleyecek önlemler arasında yer almaktadır. Hamilelikten önce var olan bir bel fıtığı rahatsızlığında, fıtığın ilerlememesi için muhakkak doktor kontrolünde olmanın faydası olacaktır.

Bel fıtığının tek tedavisi fizik tedavi olduğu için anne adaylarının hamilelik süreçlerinde fizik tedaviye tabii tutulması doğru olmayacaktır. Daha çok pilates türünde egzersizler yapılması anne adaylarının daha çok işine yarayacaktır. “Gebe pilatesi” adı altında özel programların hazırlandığı kurslar pek çok yerde bulunmaktadır. Bu kurslar sayesinde anne adayları hamileliklerini en az hasarla tamamlayabileceklerdir.

Bel ve boyun fıtığının hamilelik sürecinde oluşmasını engelleyecek en büyük koruma yöntemlerinden biri yine pilates olarak belirlenmiştir. Anne adaylarının kendilerini ve karın bölgelerini zorlamadan yapacakları egzersiz sadece fıtık problemi için değil, hamileliğin normal doğum ile tamamlanmasına da büyük yardımcı olacaktır.