Hamile olduğunuz andan itibaren değişen vücut yapınız ve metabolizmanın birçok farklı ağrı çeşidi ile bunu belli eder.

Hamilelikte bel ağrısı ise neredeyse tüm hamilelerde görülen şikâyetler arasındadır. Her evresinde görebileceğiniz bel ağrıları son aylarda kendini iyiden iyiye hissettirir.

Bebeğin anne karnında büyümesi en büyük sebepler arasında yer alır. Bunun dışında bebeğin anne rahmine yerleşmesi sırasında da bu ağrılar daha şiddetli bir şekilde hissedilebilir. Gün içerisinde sizi rahatsız eden bel ağrıları gece uykularınızdan bile edebilir.

Hızla artan hormonlar ilerleyen zamanlarda anneyi doğuma hazırladığı için şiddetli bir şekilde bunu hissetmeniz mümkündür.

Hamilelikte Karşılaşılan Bel Ağrılarını Neler Azaltabilir?

Sıcak ve soğuk su kompresi hamilelikte bel ağrısı için tavsiye edilen yöntemler arasındadır. Ağrınıza sıcak ya da soğuk sudan hangisi iyi geliyorsa sıcak ya da soğuk su torbasını o bölgenize koyabilirsiniz.

• Hamile yastığı ya da bel yastığı daha rahat oturmanız için düşünülen bir başka yöntemdir.

• Özellikle yüksek topuklu ayakkabılardan bu dönemde uzak durmanız gerekir.

• Sırt üstü yatmak yerine sol ya da sağ yanınıza yatıp ayaklarınızın altına minder koyabilirsiniz.

• Hamilelik döneminde hareketlenen bebeğin tekmeleri de bel ağrısına neden olacağından gün içerisinde belli aralıklarla dinlenme pozisyonuna geçmelisiniz.

Dış gebelik, düşük, bebeğin pozisyonu, yerleşme kanaması da hamilelikte bel ağrısı sebepleri arasındadır.

Sizi yormadan kısa süreli yürüyüşler rahatlamanız için idealdir. Bunun dışında kilo alımınıza dikkat edip stresten uzak durmanız da dikkat edilmesi gereken bir başka konudur.