Hamile kalan anne adayları, bebeklerinin neye benzeyeceği ve nasıl olduğu konusunda oldukça meraklı olurlar. Bu nedenle hareketlerini de hemen hissetmek isterler. İlk kez anne olacak adaylar bebek hareketlerini daha geç hissederler, ancak ikinci kez anne olacaklar bebeklerini daha erken hissedebilirler.

Bebek hareketleri tam olarak ne zaman hissedilebilir;

Bebek hareketlerinin tam olarak hissedilebilmesi için 16 ya da 22. Haftanın dolmuş olması gerekir. İlk 6 haftada bebekler hareket etmeye başlar fakat anne adayları bunu hissedemez. Hatta anne adayları bebeklerinin ne zaman hareket ettiğini de hatırlayamazlar. Anneler için bebeklerin dönmesi, kanat çırpması, karında oluşan guruldama, çarpma, kıvranma, seğirme, ayak direme ve dirsek atma şekilleri hareket olarak tanımlanabilir. Bu hareketlerin hissedilmesi erken dönemlerde olmaz.

Kimler bebeğin hareketlerini daha erken hissedebilir;

*8 ya da 9. Haftalarda tam olarak hareket etmeye başlayan bebeğin hareketlerini daha önce anne olmuş bayanlar hissedebilir.

* Zayıf olan anne adayları şişman olanlara göre bebeklerinin hareketlerini daha erken hissedebilir.

22. haftaya geldiniz fakat halen bebeğinizin hareketlerini hissetmiyorsanız, hemen doktora başvurmanız gerekir. Çünkü bu normal olmayan bir durumdur. Bebeğinizin kalp atışları düzenliyse ve herhangi bir sıkıntı yoksa, anormal bir durum yok demektir. Tersi durumda ise birtakım testler yapılacak ve bebekte ne olup bittiği saptanacaktır. Çıkan sonuca göre ise hamileliğin sonlandırılması ya da ilaç tedavisi uygulanabilir.