Hamilelik sürecinde kadınlarda en çok görülen sıkıntı baş ağrısı olmaktadır. Baş ağrısı, kadınların özellikle regl dönemlerinde daha sık karşılaşılan bir problemdir. Bu nedenle de hamilelikte olunsa dahi, özellikle regl günlerinde baş ağrısı daha fazla yaşanabilmektedir.
Hamilelikte adet görülmese de vücudun alışmış olduğu bir rutin bulunduğu için yumurtalıklar çalışmaya devam edecektir. Ve bu durumu vücut regl günleri benzeri olarak algılayarak baş ağrısı şikayetlerini tekrar edebilir.

Bunun dışında baş ağrısının temel sebepleri, uykusuzluk ile bağlantılı olmaktadır. Hamilelik sürecinde dinlenmenin ve özellikle gece uykularının çok önemli olduğu bilinmelidir. Bu nedenle de uyku problemi yaşanıyorsa kesinlikle öncelik bu konuya verilmelidir.

Uyku problemi çözüldüğü halde baş ağrıları devam ediyorsa bu sefer olabilecek başka problemler üzerinde durulmalı ve araştırma yapılmalıdır. Doktor, hamilelikte baş ağrısı için “normal” teşhisini koymuşsa; o zaman yapılacak tek tedavinin kişinin kendini daha iyi hissetmesi üzerine yoğunlaştırmak daha doğru olacaktır.

Hamilelik ve emzirme süresi boyunca, kadınların özellikle ağrı kesici gibi ilaçlardan uzak durması çok önemlidir. Bu tür ilaçlar kana direkt karıştığı için, bebeğe de zarar verebilmektedir.

Bu nedenle, çözüm ilaçla değil daha doğal yöntemlerde aranmalıdır. Örneğin, rahatlatıcı çaylar içildiği zaman baş ağrısında hafifleme gözlenmektedir veya şiddetli baş ağrısında karanlık bir odada uyumak da yine hamile kadınlar için çok faydalı olmaktadır. Eğer, baş ağrısı günlerce sürüyorsa; ciddi problemlerin alarmını veriyor olabilir.

Bu yüzden geç kalınmadan doktora başvurmakta fayda vardır.

Kaydet