Güneş ışıklarının parladığı bahar aylarında ağaçlar en güzel renklerle süslenmeye, kuşlar en güzel şarkılarını söylemeye başladı. İçimize dolan bahar neşesi enerjimizi yükselterek yaşama sevincimizi her geçen gün biraz daha artırıyor. Baktığımız her yerde doğanın canlanmaya başladığına şahit oluyor, kış günlerinin kasvetli havasını üzerimizden atmaya başlıyoruz.

Hamilelik sürecindeki anne adayları için uzun kış günlerinin ardından bahar aylarının tadını çıkarma vakti geldi. Çeşitli sağlık endişeleriyle soğuk günlerde eve kapanan hamileler güneşin tadını doya doya çıkarabilirler. Sağlıklı bir hamilelik için kısa yürüyüşler yapabilir, sahil kenarında veya park alanlarında dolaşırken insanın içine ferahlık veren bahar esintilerini yüzünüzde hissedebilirsiniz. Birkaç ay sonra sıcaklıkların iyice artacağını düşünürsek baharın ferahlatıcı havasından sonuna kadar faydalanmanızı tavsiye ederiz.

Hamilelikte spor yapmanın önemini göz önünde bulundurursak bahar ayları spor yapmak için en ideal zamanları oluşturur.  Kendinizi fazla zorlamadan yüzme, pilates ve yoga gibi egzersizler yapabilir, hem kendinizin hem de karnınızdaki bebeğinizin rahatlamasını sağlayabilirsiniz.

Hamilelikte beslenmenin ne kadar önemli olduğu tartışılmayacak bir gerçek. Bahar aylarında meyve ve sebze çeşitliliğinin artması anne adayları için doğru ve dengeli beslenme fırsatları sunuyor. Hamilelikte ihtiyaç duyacağınız vitamin ve mineralleri bu besinlerden sağlayabilir, sağlıklı bir bünye ile geri kalan hamilelik sürecinizi rahat, keyifli ve sorunsuz bir şekilde geçirebilirsiniz. Bu aylarda tezgahları süsleyen çilek, anne adaylarının ihtiyacı olan C vitaminin barındırması açısından tüketilmesi gereken meyveler arasında yer alır.

Eşinizle birlikte hafta sonu tatil planlamaları yaparak doğum öncesi baş başa keyifli vakit geçirebilir, bu sayede zihninizi dinlendirme imkânı bulabilirsiniz. Dünyaya gelecek çocuğunuzla ilgili eşinizle keyifli sohbetler yapma imkanı da bulacağınız bu kısa tatiller ilişkinizi yenilemek ve hamileliğiniz sırasında eşinizin desteğini yanınızda hissetmeniz açısından da oldukça faydalı olacaktır.

Hamileliğiniz sırasında bir takım sıkıntı ve endişeler, doğum kaygıları yaşamanız gayet normal. Çevrenizde canlanan doğanın, mükemmel havaların, insana yaşama sevinci veren rengarenk çiçeklerin tadını çıkararak bu kaygılarınızdan uzaklaşmaya bakın. Unutmayın ki kendinizi ne kadar çok motive eder ve stres faktörlerinden uzak kalırsanız bir o kadar sağlıklı bir hamilelik süreci geçirirsiniz. Sağlığınız için gerekli tedbirleri aldıktan sonra kaygı ve endişeleri boş verin, baharın ve hayatın tadını çıkarmaya bakın!