Bahar aylarında çiçek ve ağaçların açarak doğanın canlanmaya başlamasıyla birlikte polen miktarlarında da ciddi bir artış yaşanmaya başlanıyor. Havalarda uçuşmaya başlayan bu polenler birçok insanın yaşam kalitesini düşürerek ciddi rahatsızlıklara sebep olmaktadır. Özellikle hamileler açısından sakıncalı olabilecek polenlere karşı önlem almak sağlıklı bir hamilelik dönemi geçirmek açısından önemlidir.

Bitkilerin erkek üreme hücresi olan polenler rüzgarla birlikte havaya yayılırlar. Alerjen olan polenler bitkilerde döllenmeye neden olmaktadır. Sıcak ve kuru havalarda etkisini arttıran polenler en çok nisan-ağustos aylarında görülmektedir.

Soluma yoluyla vücuda yerleşen polenler özellikle alerjik bünyeye sahip kişilerde bir takım rahatsızlıklara sebep olmaktadır. Bu nedenle anne adayları özellikle hamile kalmadan önce neye karşı alerjileri olduklarını belirlemek amacıyla alerji testi yaptırmaları oldukça yararlı olacaktır. İnsan vücudu zararlı maddelerle mücadele etmek amacıyla bir takım kimyasallar salgılamaktadır. Hamilelik sırasında ise bu kimyasalların salgılanması daha zor olmaktadır. Bu nedenle bahar alerjilerine karşı tedbirli davranmak ve önlem almak önemlidir.

Gün içerisinde polenlerin en çok görüldüğü zaman dilimi sabah 05:00 ile 10:00 arasıdır. Bu saatler arasında mümkün olduğunca dışarıda bulunmamaya özen gösterin.

Polenlerin artış göstermeye başladığı aylarda mümkün olduğunca park ve bahçelerde bulunmamaya özen gösterin.

Dışarıdan geldikten sonra polenlerin saçlarınıza ve elbiselerinize yapışmış olduğunu göz önünde bulundurarak duş alın.

Polen mevsiminde kıyafetlerinizi yıkadıktan sonra dışarıda kurutmamaya dikkat edin.

Polen yoğunluğu olduğu zamanlarda mümkün olduğunca ev ve arabada cam açmamaya dikkat edin. Bu mevsimde klimalardan faydalanabilirsiniz. Klimaların filtrelerini de sık aralıkla temizlemeye özen gösterin

Dışarıya çıktığınız zaman gözlük ve şapka kullanmaya özen gösterin

Bronş ve gözlere yerleşen polenler burun tıkanması, hapşırma, kaşıntı, göz sulanması, nezle ve nefes sıkışmasına sebep olabilmektedir. Bu gibi şikayetlerle karşılaştığın zaman doktorunuza danışarak tavsiye ettiği ilaç tedavisi yöntemlerine başvurabilirsiniz. Hamileliğin ilk aşamasında ilaç kullanmak sakıncalı olmakla birlikte 6. haftadan sonra alerji ilaçları kullanabilirsiniz. Hamilelik öncesi alerji testi yaptırmadıysanız ve yaptırmanız gerekiyorsa mutlaka doktorunuza danışarak karar vermeyi ihmal etmeyin.