Eski dönemlerde hamilelik zamanlarında babaların bu konuda tek yapması gereken şey, hamileliğin zor tarafını eşiyle paylaşmasıydı. Ancak günümüzde babalar hamilelikte a’dan z’ye her konuda etkili olmak için çaba gösteriyor. Peki babalar bu dönemde en çok hangi konularda rol almalı?

Kontroller Atlanmamalı:

Gebelikte bir rutin haline gelecek olan kontroller bazen babalar tarafından atlanan konular haline gelebiliyor.

Özellikle bu dönemlerde gebenin kendini daha rahat ve güvende hissedebilmesi adına mutlaka kontrollere beraber gidilmesi lazımdır.

Mide bulantısına neden olan durumlar:

Hamilelikte bazı yemekler mide bulantısının daha net bir şekilde görülmesine neden olur. Özellikle hamileliğin ilk 3 ayında bu durum kendisini daha şiddetli bir şekilde göstermiş olacaktır. Bunun önüne geçebilmek için, daha çok kokusuz yemekler tercih etmeli ve baharatlardan kaçınmalıdır. Bunun yanında eşinizin sık bir şekilde atıştırmasını sağlayarak, hamileliğin en büyük sıkıntılarından biri olan mide bulantısının önüne beraber geçebilirsiniz.

Demir ve Protein İhtiyacı:

Eşinizin vücudunda gelişme oldukça, kalp ve nabız hızında da haliyle artışlar meydana gelir.

Hamilelikte zaman ilerledikçe eşiniz her geçen gün daha çok yorulmaya başlayacaktır.

İşte bu tarz olumsuzlukları bitirebilmek açısından demir ve protein gibi güçlü kaynaklar önerilmektedir.

Eşinizin bu dönemde protein açısından daha zengin beslenmesini sağlayabilir, bu dönemden daha sorunsuz bir şekilde çıkmasına yardımcı olabilirsiniz.

Ağrılar İçin Masaj

Özellikle doğumun yakın olduğu zamanlarda ağrıların görülme sıklığı biraz daha artmış olur.
Bu ağrıları bitirebilmek açısından masaj yapmayı önerebilirsiniz. Bu masaj aynı zamanda sık bir şekilde ortaya çıkan stres faktörünü de bitirmiş olacaktır.