Hamilelik insanlarda baştan aşağı değişim görülen bir dönemdir. İlk aylarda genellikle bulantılar ve yeme bozukluğu görülse de ileride bu durum değişim gösterebiliyor.

Özellikle ilk bebek olduğu zamanlarda annelerde çok fazla fiziksel değişim görülür. Bu değişim annede olduğu gibi babada da büyük bir değişime sebep olur. Bu zamanlarda anne ve baba cinsel hayatlarında da duraksama yaşarlar, çünkü bu dönemde genellikle bebeğe zarar vereceklerini düşünebilirler.

Normalde hamilelikte cinsel ilişki bebeğe zarar vermez fakat her ihtimale karşı jinekologlar ile görüşülmesi gereken bir konudur.

Annede büyük değişiklikler
Bu hamilelik süreci annenin hayatında özellikle hareket ettiği zamanlarda büyük değişim görülür. Günlük hareketlerinde bile yorgun ve hareketsiz kaldığı gibi uyurken bile uyku pozisyonları değişebilir.

Bu değişiklikler bazı annelerde ruhsal çöküşe neden olabiliyor. Bu durum kişiden kişiye değişen bir durum olarak bilinmektedir ve bebeğin büyümesiyle hareket kapasitesinin daha azalması ile daha az hareket etmek zorunda kalan annelere kötü etki yaratmaktadır. Anne adayları bazen istedikleri işleri yapamadıklar için şikayet ederler.

Ani duygusallık değişimleri
Fiziksel olduğu gibi ruhsal olarak en büyük değişiklik yine hamilelik dönemlerinde görülmektedir. Bir anda ağlamaya başlamak, korku ve endişe duymak hamilelik sırasında anne adaylarında görülen durumlardır. Son aylara geldikçe bu duygusallık daha fazla olabiliyor. İlk aylarda tam olarak bebeği hissetmedikleri için daha az duygusal olabiliyorlar.