Hamilelik döneminde yaşadığınız hızlı hormonal değişiklikler nedeni ile ayaklarınızın şişmesi çok normal. Neden mi ? Çünkü vücudunuz, ilerleyen hamilelik haftalarında artan kilo ve kütle ağırlığı ile elbette ayaklarınıza yük bindirecektir. Hatta bu dönemde ayaklarınızda şişlik, sinir sıkışması yada morarma gibi sorunlar ile de karşılaşabilirsiniz. Ama unutmayın gebelikte şişmiş el ve ayaklar sadece sizin sorununuz değil. Ve o zaman hadi biraz rahatlayın. Hatta şişen ayaklarınızı da nasıl rahatlatacağınıza dair birkaç öneri ile işe başlayın.

1) Bol bol su için.

İlk 3 ayda bol bol su için tavsiyesine kesinlikle kulak verin.Çünkü ilk 3 ayda özellikle plesanta oluşmamışken vücudunuzdan toksinlerin hızla atılması önemli. Su böbrekler sayesinde vücuttaki toksinleri ve atıkları dışarı atılmasına yardımcı olur ve bu yolla ödem oluşumunu engeller.

2) Ayaklarınızı yukarıda tutun.

Özellikle ayaklarınızı yukarı kaldırmanız kan akışını hızlandıracağından rahatlama sağlayacaktır.Parmak ve ayak kısımlarından bileklere hatta baldırlara doğru yapılacak masajlar ile yükünüzü azaltmaya özen gösterin.Hamilelik döneminde toplardamarlarda kan dolaşımı hızlanır ve bu nedenle damarlarınız yüksek performans gösterir. Bacaklarınızın ve ayaklarınızın bu dönemi daha kolay geçirmeleri için nemlendiriciler, kremler ile ovulmaları ve yerden yüksekte olmaları önemlidir.

Çalışan bir anne adayı iseniz, özellikle masabaşı bir işte çalışıyorsanız ayaklarınızın altına küçük bir tabure koyabilirsiniz.Hatta ayaklarınızı havada tutmak için birkaç kitap yüksekliğinden bile yararlanabilirsiniz.

3) Uzun saatler boyunca oturarak hareketsiz kalmayın.

Evet bu öneriyi okuduğunuzda “Ben masabaşında çalışıyorum” bu pek mümkün değil.” dediğinizi duyar gibiyiz.Aslında bu sizin içinde mümkün. Gün içerisinde mutlaka en fazla 1 saati aşmayacak şekilde masanızdan kalkarak hareket edebilirsiniz.Yaptığınız işinizin arasında masanızdan kalkmaya zorlayacak ufak meşguliyetler bulunuz. Örnek; fotokopi makinasından çıktınızı siz alın, çalışma arkadaşlarınız sizden herhangi bir ofis malzemesi vb. istediğinde kendiniz götürün, ufak molalar eşiliğinde bu tip hareketlerinizi çoğaltın. Bu sayede kan akışınız hızlanır ve şişlik gibi sorunları en aza indirmiş olursunuz.

4) Egzersizler ile kan akışınızı hızlandırın

Hamilelikte egzersiz oldukça faydalıdır. Ancak her hamile egzersizden önce mutlaka doktoruna danışmalı bu konuda doktorundan onay alarak egzersizlerine başlamalıdır. Hamileliğinizde farklı bir durumunuz olmadığı takdirde, gebelikten 3 ay sonrasında doktorunuz artık egzersizlere başlamanız için sizi yönlendirecektir. Elbette egzersizler sizi nefessiz bırakacak kadar uzun ve yorucu olmamalır.

Hafif tempolu bir yürüyüş yada yüzme gibi egzersizler bacaklarınızda, ayaklarınızda olası bir şişmeyi büyük oranda azaltacaktır. Kan akışı hızlanan ayaklarınız rahatlayacak ve varsa ödemleriniz azalcaktır.

5) Sıkı ayakkabılar yerine rahat kalıplı olanları  tercih edin.

Hamileliğiniz süresince kesinlikle sıkı ve dar kalıp ayakkabıları tercih etmeyin. Çoraplarınızın da rahat olmasına özen gösterin. Çünkü ayaklarımız için önemli olan kan akışının o yada bu nedenle kısıtlanmamasıdır. Mutlaka ayakkabı giymeniz gerekiyorsa, ayağınıza baskı yapmacak modelleri tercih edin. Yaz aylarında ise terlik giyebilirsiniz. Yumuşak tabanlı, rahat ve trend renklerdeki  hamile terliği olarak kullanılabilecek BIRKENSTOCK lar tam size göre.

6) Sağlıklı yiyecekler tüketin, abur cuburdan kaçının.

Kendinizi zinde  hissetmek istiyorsanız, hafif ve sağlıklı beslenin. Sağlıksız abur cuburlardan uzak durun. Eğer bu şekilde sağlıklı beslenirseniz siz ve bebeğiniz gelişimi de oldukça sağlıklı olacak. Ve tabiki vücudunuzda istenmeyen ödem ve şişlikleriniz azalak. Tabi ki buna, bütün yuku taşıyan ayalarımız da dahil. Cips, patates, kola, çekirdek, çikolata, kek, meyve suyu gibi zararlı atıştırmalıkları bir kenara kaldırın ve unutun!

7) Uyku

Gebelikte uyku düzeni ve yatış pozisyonu da olddukça önemlidir. En uygun uyku pozisyonu sol yan tarafınıza yatarak bacaklarınızı içe kıvırdığınız pozisyonunuzdur.Eğer hamilelik öncesi sırtüstü yada yüzüstü uyuma alışkanlığınız varsa, bu pozisyona alışmada biraz zorluk yaşayabilirsiniz.Ancak sol yan yatış pozisyonu kirli kanı vücudumuzun alt alanlarından kalbimize taşıyan ve ven cava adı verilen bir toplar damar üzerindeki baskıyı azaltarak, kalbin işini büyük ölçüde kolaylaştırır.Ve bu sayede ayaklar dahil vücudumuzun çeşitli yerlerindeki ödem ve şişmeyi en aza indirir.