Hamilelikte kıyafetler kadar ayakkabıların seçimi de önem taşımaktadır. Çünkü ayaklar vücut ağırlığınızı taşıyan en değerli organlardan biridir. Öncelikle büyüyen karnınız ve kısıtlanan hareketleriniz göz önünde bulundurularak ayakkabıların kolayca giyebileceğiniz tarzda olması gerekmektedir. Örneğin bağcıklı olan ayakkabılar ilk aylarda sıkıntı yaratmasa da karnınız büyüdükçe aşağı doğru eğilmekte zorlanacağınız için sıkıntı yaratacaktır. Tabi ki taban konusu da önemlidir. Her hangi bir zeminde kaymayan tabanları seçmek güvenliğiniz açısından dikkat etmeniz gereken bir noktadır. Ayaklarınızın, vücut ağırlığınız arttıkça yani bebek büyüdükçe daha çok zorlanacağını unutmamalısınız. Genelde ayak bileği kemerli ayağınızı saran ayakkabılar ayağınızda oluşacak olan ağrılarınızı azaltabilir. Ancak ayakların şişme ihtimali göz önünde bulundurulmalı ve sıkı ayakkabılardan kaçınılmalıdır. Ayrıca kullandığınız ayakkabıların kaliteli olmasına özen göstermeniz gerekmektedir.

Günlük ayakkabılar

Çarşı, Pazar alışverişi ve evin etrafında yaptığınız yürüyüşler için altı kauçuk spor tarzı kapalı ayakkabıları tercih edebilirsiniz. Bu ayakkabılar mevsime göre kumaştan yapılmış olabilir.

İş Ayakkabıları

Eğer çalışıyorsanız ve doğuma kadar çalışmayı planlıyorsanız. Rahat uzun süre ayağınızda kaldığında sorun yaratmayacak tarzda ayakkabı kullanmaya dikkat etmeniz gerekmektedir. Örneğin maskülen tarz, hemşirelerin iş içerisinde tercih ettikleri dansko ayakkabı tarzları gün boyu rahat etmenizi sağlayacaktır. Topuklu giymek zorunda iseniz dolgu topukları tercih edebilirsiniz. Zira ince topuklar hem ayaklarınızdaki şişmeyi arttıracak hem de denge konusunda siz ve bebeğiniz için tehlike oluşturacaktır.

Botlar

Altı kauçuk bağcıksız ve ya fermuarsız kolaylıkla giyilebilen süet veya deri kar botları sizin için uygun olacaktır. Ayrıca şal gibi ayağınızı saran ancak istenildiğinde gevşetilebilen çizmeler, tüm gün kullanım için olmasa da rahatlığı tartışılmaz seçeneklerdir.

Yazlık Ayakkabılar

Yazlık ayakkabılarda da sıcağın ayaklarınızı etkileyebileceğini unutmayın. Eğer babet tarzı giyecekseniz yumuşak olanlarını tercih etmelisiniz. Bunun dışında çok düz olmayan ortopedik sandaletler ayaklarınızın hava almasını sağlayacaktır. Ayrıca her ne kadar komik göründüğünü düşünseniz bile ‘Birkenstock’ oldukça rahat edebileceğiniz terlik tarzıdır. Ancak yürüyüşler için terlik yerine yazlık spor ayakkabıları tercih etmek ayağınızı korurken, oluşabilecek eklem ağrılarına da engel olacaktır.