Hamileliğin beşinci ayından itibaren hızla büyüyen anne karnı, anne adaylarının gündelik yaşamlarında daha hızlı yorulmalarına ve çabuk tıkanmalarına neden olmaktadır. Bu tıkanmalar dolayısı ile hamilelikte aşırı yorgunluk hissi kendini belli edecektir. Aşırı yorgunluk hissine kapılan hamile kadınların kendilerini daha fazla yormaması ve acilen istirahat etmesi gerekmektedir. Tüm bunların üstesinden tek başına gelemeyen hamile kadınlar için ise kesinlikle düzenli olarak masaj yaptırması ve sırt- bel bölgesi üzerine rahatlamalar yaşaması gerekmektedir.

Gündelik hayatında kendini çok fazla yoran kadınlar için ise aşırı yorgunluk kaçınılmazdır. Ev işleri, iş yaşamı gibi koşuşturma içerisinde bulunan hamile kadınların, kendilerine dinlenme vakitleri oluşturması ve iş yaşamında masa başı işte çalışıyorsa, muhakkak ayaklarını uzatıp sırtını yaslaması gerektiği unutulmamalıdır. Bu sayede bel ve sırt ağrısının yaşanması engellenebilir ve karın bölgesinin daha rahat hareket halinde olması sağlanabilir.

Hamilelikte aşırı yorgunluk dikkate alınmaz ve dinlenme gerçekleştirilmezse, fazla stres ve fazla iş yükü nedeni ile düşük tehlikesi yaşanabilir. Fazla hareket nedeni ile bebeğin anne karnında olumsuz etkilenmesi durumu olabilir ve anne adayı bu durumu fark etmezse, bu olumsuz etkiler annenin de ciddi sağlık sorunları yaşamasına neden olur.

Her zaman anne sağlığının daha öncelikli olduğu hamilelikler için, dinlenme süreleri iyi ayarlanmalı hatta öğle uykularına da yatarak daha dinç bir hamilelik sürecinin gerçekleştirilmesi önerilmektedir. Hamileliklerin çoğunda iş yaşamı bu anlamda büyük sorun teşkil etmektedir. Bu nedenle hamilelikte iş hayatı yazımızı da dikkat okumanızı tavsiye ederiz.