Hamilelikte Aşırı Kilolu Olmanın Etkileri

Aşırı kilo hamilelik öncesinde de birçok hastalığın habercisidir. Hamilelik esnasında kilolu olmak ise bazı normal olmayan durumlara sebep olur. Aşırı kilo sebepleri arasında düzensiz ve aşırı beslenme, fazla kalorili yiyecekler tüketme, yeterince hareket etmeme ve genetik faktörler bulunur. Aşırı kilolu anne adaylarında hamilelik sırasında yüksek tansiyon, aşırı ödem ve diyabet görülme olasılığı çok yüksektir.

 

Kilolu gebeliklerde ultrason ile bebeğin değerlendirilmesi bile zordur. Net bir görünümlük kazanılmaz. Kilolu bayanlarda yağ oranı ve kalınlığı fazla olduğundan amniosentez gibi müdahaleleri gerçekleştirmek zorlaşabilir. Kilolu hamileliklerde normal doğumdan söz etmek pek mümkün değildir, anne adayı genellikle sezaryen doğuma yönlendirilir.

 

Ayrıca bu kişilerin bebekleri de iri olacağından doğum esnasında zorlanabilir. Kilolu hamilelikler de yüksek tansiyon ve diyabet kaçınılmaz bir gerçektir. Bu anne adaylarının bebekleri doğduktan sonra ve ileriki yaşlarda obez olma riskiyle karşı karşıya kalabilirler. Kilolu anne adaylarının sezaryen sonrasında sahip olduğu yağ dokusu yüzünden yarası hemen kavuşmayabilir ve iyileşme süreci uzar. Zayıf anne adalarında göründüğü gibi kilolu anne adaylarında da düşük ve erken doğum riski her zaman göz önünde bulundurulmalıdır.

Doğum sonrası kilolu anne adaylarında emzirme problemleriyle sıklıkla karşılaşılır. Hamilelikte kilolu bir anne adayı olmamak ve bebeğinizi bu risklerle karşı karşıya bırakmamak için kilolu bir bayan iseniz hamileliğinizi önceden planlayarak kilo vermeli diyet ve egzersiz yapmalısınız. Doktorunuz ile belirleyeceğiniz kilo hedefine ulaşıncaya kadar bu sürecin sürekliliğini sağlamalısınız.

Kilolu Olan Anne Adaylarında Artan Risklerin Bazıları

  • Ultrason ile bebeğin durumunun anlaşılması zordur.
  • Doğum sonrası bebeğin Yeni Doğan Bakım ünitesine alınma sıklığı yüksektir.
  • Emzirme problemleri sıkça rastlanır.
  • Erken doğum riski artar.
  • Düşük riski kilolu hamileler için daha yüksektir.
  • Yeni doğan bebeğin obezite olma ihtimali yüksektir.
  • Kilolu hamilelerin bebekleride kilolu olmaya yatkındır. Bu yüzden normal doğum oranı çok düşüktür.
  • İdrar yolu enfeksiyonları kilolu hamilelerde daha çok gözlemlenir.
  • Doğum sırasında bebek için travma riski bulunmaktadır.