Aşerme, hamileliğe bağlı olarak gerçekleşen, anne adayının herhangi bir yiyeceği aşırı derecede canının çekmesi durumudur. Bu durum, vücudun anne adayına vermiş olduğu bir sinyal olarak düşünülebilir. Vücudun ihtiyacı olan besin, anne adayı tarafından şiddetli bir şekilde arzulanır. Bu nedenle baba adayları gecenin bir vakti yollara düşer, açık manav veya market ararlar. Bu arayış, hamilelik döneminin güzel yönlerinden biridir aynı zamanda. Elbette kış ayının ortasında anne adayının canı karpuz çekmediği sürece:)

Aşerme Ne zaman Başlar?

Kişiden kişiye farklılık gösterse de aşerme, genel olarak hamileliğin ilk aylarında ortaya çıkmaya başlar. 3. ve 4. aylarda azalmaya başlayan aşerme durumu nadiren 5. ve 6. aylara kadar sürebilir.

Aşerme Neden Gerçekleşir?

Aşerme olayının birçok sebebi bulunabilir. Hamilelik sırasında hormonal dengenin değişmesi, vitamin ihtiyacınının artmaya başlaması, artan ilgi talebi, psikolojik etkenler bu durumun nedenleri arasında sayılabilir.

En Çok Ne Aşerilir?

Genellikle aşerilen yiyecekler tatlı veya ekşi yiyeceklerdir. Çikolata, erik, turşu, karpuz en çok öne çıkan türlerdir. Ancak çok çeşitli yiyecek türleri anne adayının aklına düşebilmektedir.  Canı yazın  portakal, kışın ise karpuz çeken anne adaylarıyla sıklıkla karşılaşılmaktadır. Ekstra örnek olarak ise  toprak, kabartma tozu, sabun yemek için istek duyan hamilelerle karşılaşılabilir. Bu durum Pika Sendromu olarak adlandırılmaktadır ve doktordan yardım alınması gereken bir durumdur.

Aşeren anne adayları için aşerdikleri yiyecek türlerine bağlı olarak halk arasında bazı inançlar geliştirilmiştir. Örnek olarak; tatlı aşeren kadınların erkek, tuzlu ve ekşi yiyecekler aşeren kadınların ise kız çocuk sahibi olacaklarına inanılır. Fakat bu inanç bilimsel verilerle desteklenmez.