Anne adaylarını hamilelik süresince, özellikle de hamileliğin ilk aylarında, onları en çok etkileyen durumların başında bulantı ve kusma gelmektedir. Özellikle, plasenta ve fetüs ile birlikte ortaya çıkan hormon değişiklikleri, hamileliğin ilk zamanlarında anne adaylarını çok etkilemektedir. Bu değişikliklerin başında gelen ve anne adaylarını çok zorlayan bulantı ve kusma şikayetleri öne çıkanlar arasında başı çekmektedir.

Hormonal değişimlerin haricinde, mide ve bağırsak sisteminde yaşanan değişimler de tabi ki anne adayını zorlamakta, dolayısıyla da bulantı ve kusmaya etki etmektedir. Hamilelik ile birlikte gebelik hormonları vücutta atağa geçmektedir. Bu hormonlardan en çok nasibi alanlardan birisi de midedir. Çünkü gebelik hormonları ile birlikte mide daha yavaş boşalmaktadır.

Ancak, bulantı ve kusmanın tek etkisi vücuttaki biyolojik değişimler değil, aynı zamanda en çok etkileyen durumların başında gelen psikolojik değişimlerdir. Kendini daha duygusal ve daha stresli hisseden anne adayları, günün her anında bulantı ve kusma yaşayabilmektedir.

Bu belirtiler genellikle hamileliğin 4. Haftasında başlarken, ortalama 16 haftalıkken azalır. Ancak bazı anne adaylarında mide bulantıları 3. Ayında başlayabilmekte, bazı anne adaylarında ise tüm hamileliği boyunca devam edebilmektedir.

Oransal olarak bakıldığında da hamilelerin %70 ‘inde mide bulantıları görülmek ile birlikte, ilk hamileliği olan anneler ile ikiz bebek bekleyen annelerde daha çok görülmekte ve şiddeti de daha fazla olabilmektedir.