Hamilelik dönemi başladıktan sonra vücudunuzda pek çok değişiklik meydana gelir ve bu değişiklikler çoğu zaman ağrı olarak karşınıza çıkabilir. Bazı ağrılar uzmanlar tarafından doğal olarak karşılanırken bazılarının endişe arz ettiği söylenmektedir. Peki, nedir hamilelik sırasında karşımıza çıkabilecek ağrılar?

Kramp, bunların en başında gelir. Rahim ağzında ve karın içinde oluşan kramplar genelde normal sayılmaktadır. Gaz ve şişkinlik olarak nitelendirilen kramplar bel ağrısı ve kanamanın eşlik etmesi durumunda ciddiye alınmalıdır. Bacaklarınızda ve ayaklarınızda oluşan krampların ise vücuttaki kalsiyum, magnezyum ve potasyum gibi minerallerin bebeğinize geçmesi durumunda vücudunuzda eksilmesinden kaynaklandığı bilinmektedir. Özellikle geceleri yatarken meydana gelen kramplar için bacak egzersizleri uygulamak, kalsiyum açısından zengin besinler almak ve yatmadan önce ılık duş alarak vücudunuzu gevşetmek yararlı olacaktır.

Bel ve Sırt Ağrısı, genellikle bebeğin büyümesi ve ağırlaşması ile ağırlık merkezinin alt sırt kaslarına yüklenmesi sebebiyle oluşmaktadır. Bunun dışında doğumda bebeğin kanaldan rahat geçebilmesi için gerekli olan hormonun artış göstermesinden kaynaklandığı da bilinmektedir. Ağrıların azaltılması için uzun süre ayakta kalmamak, ağır yüklerden kaçınmak ve sırt egzersizleri yapmak şikâyetlerinizi azaltacaktır.

Siyatik Sinir Ağrıları, kalçadan başlayarak bacaklara hatta ayaklara uzanan ağrı, uyuşma ve karıncalanma şeklinde görülebilir. Rahmin büyüyerek siyatik sinirine baskı yapması ile oluşan bu ağrılar, bebeğin karnınızdaki pozisyon değişiklikleri ile zaman zaman artış gösterebilir ve ya azalabilir. Bu ağrılar karşısında yapılması gereken en önemli şey doktorunuza danışmak olacaktır.

Yuvarlak Bağ Ağrısı, genelde kasıktan başlayıp kalçalara doğru ilerleyen bölgelerde ve karında görülmektedir. Rahmin yuvarlak bağ denilen dokuyu sararak bu bağda esnekleşme ve ya kalınlaşma meydana getirmesi bu ağrıya sebep olmaktadır. Genelde öksürürken ve ya ani pozisyon değişikliklerinizde meydana gelen ağrılar için doktor tavsiyesi dışında bacak arası yastık kullanmak, ılık duş almak acınızı azaltacaktır.

Braxton Hicks kasılmaları, rahmi doğuma hazırlayan ağrılardır. 20.Haftada başlar ve hamileliğin sonlarına doğru sıklaşırlar. Oldukça rahatsızlık veren bir ağrıdır ancak bu ağrı doğumda rahmin açılmasına yardımcı olmaktadır. Derin nefes almak gevşemenize yardımcı olacaktır.