Amerikan filmleri ve dizilerine dikkat ederseniz hamile kadınları hep ağlamaklı, hep heyecanlı hep bir kriz içerisinde görürüz. Doğru mudur bu gerçekten? Bu kadar duygusal mıdır anne adayları? Evet, bu dönemde maalesef belki de olduğundan daha da duygusaldır.

Hatta normal zamanda ağladığını hiç görmediğiniz insanların bile gizli gizli de olsa ağladığını yakalayabilirsiniz. Çünkü hamilelikle birlikte vücuttaki değişimler psikolojik olarak da iniş ve çıkışlara sebep olabilir. Tabii ki bu durumdan etkilenmeyen oldukça güçlü bünyeler de yok değildir. Önemli olan bu durumun normal boyutlarda seyretmesi ve bu duygusallığın depresyon boyutlarına ulaşmamasıdır. Bebeğiniz ve kendiniz için taşıdığınız endişe boyutunda artış olduğunu hissettiğiniz ve bu durumun günlük hayatınızı sürdüremeyecek kadar etkili olduğunu düşündüğünüz anda yapılabilecek en doğru şey acil olarak bir uzmana görünmektir.

Ancak hafif şiddeteki dalgalanmalar hamileliğin şanındandır diyebiliriz. Bazen mutfakta yanan bir kekin başında, sokakta düşen bir çocuk gördüğünüzde, hatta kimi zaman aslında bir komedi filmi izlerken bile kendinizi ağlarken bulabilirsiniz. Normal zamanda farkına varmadığınız hatta önemsemediğiniz aksaklıklar veya olumsuzluklar anne adayı olduğunuzda size daha büyük bir sorun gibi görünebilir. Bu da zaten hassas olan psikolojinizde gel – gitlere sebep olarak sizi ağlama krizlerine sokacaktır. Bu krizler ilk başlarda çevreniz ve aileniz tarafından hoş karşılanmayabilir. Hatta onların sizi anlamadığını düşünebilirsiniz. Ancak emin olun kısa bir süre sonra onlar da tıpkı sizin gibi içinde bulunduğunuz bu durumun hamilelik hormonları yüzünden yaşandığını kabul edeceklerdir.

Ağlama krizlerine giren anne adaylarının en çok merak ettiği konulardan biri de bebeklerinin bu krizlerden etkilenip etkilenmediğidir. Küçük geçici krizler, gözyaşı dökmek bebeği etkilemez. Fakat bu krizlerin bir türlü sonu gelmiyor, kendinizi sürekli üzgün hissediyor, dolayısıyla iştahsızlık, isteksizlik gibi durumlara sebep olmaya başlıyorsa bu durum bebeğin hem ruhsal olarak hem de fiziksel olarak etkilenmesine sebep olabilir. Çünkü yaşadığınız keyifsizlik günlük aktivitelerinizi etkiler sıvı ve besin alımında azalma yaşarsanız bu fiziksel eksiklikler bazı istenmeyen sıkıntıların ortaya çıkmasına sebep olabilir.