Hamilelik uzun bir süreç olduğu için mutlaka acil müdahale edilecek durumlarla karşılaşılanabilinir. Kanama, karında ve kasık bölgelerinde aşırı ağrı, sürekli kusma suyun gelmesi, bebeğin hareket etmemesi gibi durumlar en sık rastlananlar arasındadır.

Böyle durumlarla karşı karşıya gelindiğinde anne adayı öncelikle sakin olmalıdır. Çünkü bu durumlarda yaptığı stres bebeğine de zarar verecektir.

Eğer annenin etrafında onu sakinleştirecek kimseler varsa hemen doktora başvurulmalıdır. Bu sürede de anne adayı sakinleştirilmelidir.

Üreme çağında yaşanan ani bayılmalarda kişi hamile olabilme ihtimalini göz önünde bulundurmalı ve neden kaynaklandığını mutlaka araştırmalıdır.

Eğer hamileliğin son aylarında bayılmalar gerçekleşiyorsa da hamile kadının düştüğü pozisyona dikkat edilmeli ve sırt üstü yatırılmamalıdır. Hafif sol yanına doğru yatarak kan akışı engellenmemelidir. İlk müdahale olarak yapılan bu durumlardan sonra kesinlikle doktora başvurulmalıdır.

Hamileliğin başında kanama olaylarıyla sık karşılaşılır. Bunun sebepleri arasında gebeliğin tüplerde gerçekleştiği dış gebelik olabilir. Ayrıca hamileliğin ilk 3 ayı bebeğin anne rahmine tutunabilmesi ve gelişebilmesi için önemli bir zaman dilimidir. Bu aşamada anne adayının yaptığı dengesiz hareketler, yetersiz beslenme gibi etkenlerde kanamaya neden olabilir.

Ayrıca bu ilk aylarda gerçekleşen kanamaların bir başka nedeni de düşük riskidir. Düşük riski bulunan hamileler ise yatak istiratı yapmalı ve doktorun belirlediği süre içinde cinsel ilişkiden uzak durmalıdır.

Böyle durumlar ihmal gerektirmeyen acil durumlar olup, karşılaşıldığında kesinlikle doktorla görüşülmelidir.