Hamilelikte 5. Hafta da hem anne hem bebek için birçok değişikliğin gözlendiği bir dönemdir. Hamilelik süreci ilerledikçe anne adayı için heyecanlı bekleyişler artmaktadır.

Bu hafta da bebek bir susam tanesine benzetilir. Bu dönemde bebek üç katmanda incelenir.
Birinci katman olan ektoderm katmanında beyin, omurilik, sinirler ve omurga oluşur ve gelişir.
Ayrıca deri, saç, tırnak, diş minesi, süt ve ter bezleri de bu katmanda gelişir.

İkinci katman olan mezoderm katmanı ise kalp ve dolaşım sisteminin meydana geldiği katmandır. Kas, kıkırdak, kemik ve deri altı dokuları da bu katmanda oluşan diğer özelliklerdir.

Son olarak endoderm katmanında akciğerler, bağırsaklar, boşaltım sistemi, tiroitler, böbrekler ve pankreas gibi organlar gelişir.

Bu haftada annede de bir takım değişiklikler gözlenebilir. Bu hafta da sık idrara çıkma, aşırı aşermek veya yiyeceklerden tiksinme gibi durumlarla karşılaşılabilir.

Sık idrara çıkma çok rahatsız edici bir durum olduğu için anne adayları bu dönemde su içmeyi azaltabilirler. Bunu kesinlikle yapmamalıdırlar. Çünkü bu bebeğin ve anne adayının yetersiz sıvı alımına sebep olur.

Gebeliğin her haftasında olduğu gibi bu haftada da kesinlikle sigara, alkol ve bilinçsiz ilaç kullanımından uzak durulmalıdır.

Hamileliğin anne adayı için olumsuz durumlara sebep olması için sürekli doktorunuzla iletişim halinde olmanız gerekir.

Özellikle de ilk gebeliklerde anne bayağı tedirgindir. Bunu en aza indirmek için aklına ne takılıyorsa doktoruna danışmalıdır.