Bebeğiniz 50 cm boyuna ve 3 kilo civarına ulaşmıştır. Bebek rahimin iyice büyümesi ile normalden daha fazla hareket ederek annenin hareketlerini kısıtlamaktadır.

Anne de ağrılara ve kasılmalara sebep olduğu için anne adayını yorucu günler beklemektedir. Bu haftada bebeği içinde bulunduğu sıvıdan koruyan bebek doğduğunda da üzerinde bulunan kremsi bir madde olan verniksin çoğunluğu yok olmaktadır.

Ama bir kısmı doğumdan sonra bebeği dış etkenlerden korunması için bebeğiniz doğduğunda üzerinde olacaktır.

Bebeğin ilk dışkısı bu hafta da oluşur. Doğumdan sonra ilk bağırsak hareketi olarak gözlemlenen mekonyum yeşilimsi ve siyah bir renkte olup dışarı atılacaktır.

Bu haftada annenin ayaklarında ve ellerinde şişkinlikler meydana gelir. Şişkinliklerin deriyi gerdirmesi sonucu ise ağrılara sebebiyet verebilir.

Yüz bölgesinde oluşan şişlikler gözlerinizin küçülmesine yol açabilir. Sırt, boyun, bel ve bacak ağrıları gittikçe artacaktır. Kendini bu haftalarda hep yorgun hisseden anne adayı sık sık uzanıp kendini rahat ettirecek şekilde dinlenmelidir.

Bu hafta da gelen akıntılar kanlı olabilir. Bunda korkulacak bir şey yoktur. Bebeğin karın bölgesine inmesi sonucu bu bölgede pişik ve kaşıntılar meydana gelebilir.

Anne adayı doktorundan yardım alarak bu süreçleri rahat geçirebilir.

Çay, kahve gibi içeceklerden uzak durmalı ve aşırı yemek yememelisiniz. Besin değeri yüksek gıdalarla az ve sık olarak beslenmek anne adayı için daha rahat olacaktır. Muz, kayısı, üzüm ve fındık gibi emzirmeyi destekleyici yiyecekler tüketilmelidir.