Her hafta düzenli olarak boyu uzayan ve kilo alan bebeğiniz 32. Haftada 42 cm ve 1600 gram kadardır. Bebeğinizin artık 5 duyusu da gelişmiştir. Hatta doğum için hazırlık yapmaya başlamıştır. Nefes hareketleri yaparak kendini doğum sürecine hazırlamaya başlamıştır. Bebeğin sindirim sistemi ve ciğerleri haricinde bütün organları gelişimini tamamlamış ve işlevsellik kazanmıştır. Sindirim sistemi doğduktan sonra da gelişmeye devam etmektedir. Kirpikleri, saçları, tırnakları ve kaşları oluşmuştur. Bebeğiniz karnınızda uyanık olduğu sürece yeni doğmuş bir bebeğin yaptığı her şeyi yapabilecek seviyededir. Yani bebeğiniz erken doğsa bile hayatta kalma şansı yüksektir.

Bu haftada ultrasona giren anne artık bebeğini daha net bir şekilde görebilir. Ten rengi bu hafta da tam belirginleşerek doğum rengini alır. İlk haftalarda oluşan ince ve yumuşak tüyler dökülmeye başlar. Bu tüylerin dökülmesi annenin midesinde yanma hissi oluşturabilir.

Anne adayı bu haftalarda otururken kalkarken ve nefes alıp verirken oldukça zorlanacaktır. Bacaklarda ve bel bölgelerinde aşırı ağrılar olacaktır. Bu ağrıları hafifletmek için fazla yorulmadan yürüyüşler yapılmalı, duş alınmalı ve uzun süre ayakta kalmamalısınız. Yatarken ve otururken destekleyici yastıklar kullanabilirsiniz. Artık uykusuz gecelere alışması gereken anne adayı bu haftalarda bebeğin hareketlerinden dolayı çoğu zaman uykusuz kalacaktır. Bu haftalarda sıvı alımı da çok önemli olduğundan en az 2 litre su içmeye gayret göstermelisiniz. Bu hem sizin için hem de bebeğiniz için hayati önem taşımaktadır.