Hamilelikte 20. Haftada artık sizinle duyan hisseden ve varlığını hissettiren bir bebekle berabersiniz. Boyu 15-16,5 cm, kilosu ise 300-320 gram ağırlığındadır.

Bebeğinizin beyin duyuları kontrol eden bölgesi gelişmeye başlar. Sinirleri ve kasları hızlı bir şekilde gelişmeye devam eder. Kalp atışları da güçlenir.

Bu hafta da bebeğiniz karnınızda fazlasıyla hareket etmeye başlar. Karnınızı tekmeler, yumruklar ve karnınızın içinde dönmeye başlar. Bunları artık sizde dışarıdan hissedersiniz. Böylece bebeğinizin hareketlerini gözlemleyebilirsiniz. Hatta uyuyup uyumadığına bile karar verebilirsiniz.  Bebeğiniz erkekse karın boşluğundaki testisler bu haftada torbalara doğru inerek gelişimlerini tamamlamaya çalışırlar. Kız bebeklerinde ise yumurtalıklar oluşur ve yumurtalıklarda 6 milyon yumurta hücresi bulunur. Rahim dokusu da yine bu ayda gelişir. Bu haftada bebeğinizin kalp atışını daha iyi duyacaksınız. Kalbi sizinkinden çok daha hızlı atıyor olacaktır.

Bu haftada anne adayı daha enerjik ve pozitiftir. Karnınız artık belirginleşmiştir. Büyüyen karnınızla birlikte sırt ve bel ağrılarınız artacaktır. Bu haftalarda damarların esnemesi ve daha fazla kana ihtiyaç duyması sonucu kap daha fazla kan pompalayacaktır. Ayrıca bu haftalarda bacaklarda varisler oluşmaktadır. Bu haftada baş dönmeleri yaşayabilirsiniz. Bunun için ani hareketlerden kaçınmalısınız. Vücut sıcaklığınız normal zamankinden fazla olduğu için terleyebilirsiniz. Rahat kıyafetler ve sık duş alarak bu durumdan duyduğunuz rahatsızlıkları giderebilirsiniz. Bu haftada demir alımına özen göstermeli ve beslenme düzeninize dikkat etmelisiniz