Hamilelik, sağlığınıza oldukça dikkat etmeniz gereken bir dönem. Bu dönemde istenmeyen sonuçlara yol açabilecek durumlarla karşılaşmamak için uzak durmanız gereken yasaklardan bahsetmek istiyoruz.

İşte anne adayları için yasaklar;

Sigara

Sigaranın zararları herkes tarafından biliniyor. İnsan sağlığı üzerinde birçok zararı bulunan sigaradan özellikle hamilelik döneminde uzaklaşmak çok önemli. Hamilelikte aktif olarak sigara tüketimi zararlı olduğu gibi aynı zamanda pasif içiliğe de maruz kalmak oldukça zararlıdır. Bu nedenle eğer sigara içen biriyseniz hamilelik döneminde sigaradan uzak durmanız gerektiği gibi sigara içilen ortamlarda bulunmamaya da dikkat etmelisiniz.

Alkol

Hamilelik döneminde kesinlikle uzak durulması gereken bir diğer şey de alkoldür. Alkol, yapısı gereği plasentadan rahatlıkla geçerek fetusa ulaşabilecek teratojen bir maddedir. Bebeğin anne karnında bu maddeye maruz kalması birçok anomaliye sebep olabilecektir. Bu nedenle hamilelikte alkolden uzak kalmaya özen gösterin.

Saç boyası

Say boyalarının kimyasal maddeler içermesi ve bu kimyasalların deri tarafından emilerek vücuda nüfuz etmesi nedeniyle hamilelikte saç boyatmak sakıncalı sonuçlar doğurabilecektir. Özellikle bebeğin gelişiminin önem kazandığı ilk aylarda saç boyatmaktan uzak durarak tedbirli davranmak yerinde bir davranış olacaktır.

İlaçlar

Tedavi amaçlı kullanılan ilaçlar dertlere deva olsa da vücutta bazı tepkimelere neden olabilmektedir. Risk faktörlerinden tamamen uzaklaşılması gereken hamilelik döneminde ise ilaçların bu yan etkilerine karşı önlem almak önemlidir. Eğer zorunlu değilse hamilelikte ilaç tüketiminden kaçınmalı, zorunlu hallerde ise doktor tavsiyesiyle ilaçlara başvurulmalıdır.

Pastörize edilmemiş ürünler

Hamilelik döneminde sağlığınıza olabildiğince dikkat etmeniz, vücut bütünlüğünüze zarar verebilecek besinlerden uzak durmanız bu süreci problemsiz bir şekilde tamamlamanızı sağlayacaktır. Pastörize edilmemiş süt ve peynir gibi ürünler riskli olarak değerlendirilmektedir. Küflenmiş ve pastörize edilmemiş ürünlerin besin zehirlenmelerine yol açabileceğini unutmayın.

Çiğ et

Hamilelikte en sık rastlanılan rahatsızlardan biri mide ve bağırsak sorunlarıdır. Çiğ et tüketimi mide ve bağırsak sorunlarına yol açarak sağlığınızı tehlikeye düşürebilir. Bu nedenle hamilelik sırasında çiğ et tüketiminden uzak durmaya özen gösterin.

Röntgen-Tomografi

Röntgen ve tomografi cihazları yaydıkları radyasyon nedeniyle hamileler açısından zararlıdır. Kimi zaman röntgen çektirmek zorunda kalma durumlarıyla karşılaşılabilir. Bu gibi durumlarda doktor onayına müracaat etmek önemlidir. Ancak tomografinin röntgene göre daha yüksek oranlarda radyasyon yayması nedeniyle tomografiden uzak durulması gerekmektedir.

Sauna-Hamam-Kaplıca gibi sıcak ortamlar

Sıcak ortamlarda kalp damarları genişlemekte ve bu durum kalbin daha fazla kan pompalamasına yol açmaktadır. Bu durum özellikle hamileler açısından sakıncalı sonuçlara yol açabilecektir.

Diyet

Hamilelikte sıkı diyet programları uygulamak sizin ve bebeğinizin sağlığına zarar verecek bir davranıştır. Her kadın hamilelikte kilolarını dengede tutmak ister ancak ipin ucunu kaçırarak sıkı diyet yöntemlerine başvurmak hamilelik sürecinde çeşitli anomalilere yol açabilecektir. En doğru yöntem hamile kalmadan önce fazla kilolarınızdan kurtulmak ve hamilelik sırasında dengeli bir beslenme programı uygulayarak kilolarınızı makul seviyelerde tutmaktır.

Hareketsiz Kalmak

Hamilelikte yanlış kanılardan bir tanesi kendinize ve bebeğinize zarar vermemek için hareketlerin kısıtlanmasıdır. Bebeğinizi korumak adına başvurulan bu yöntem farklı sıkıntılara yol açabilecektir. En doğrusu hareketsiz kalmamak ama kendinizi fazla yormamaktır. Kısa yürüyüşler yaparak, yüzerek ve kendinizi bir şeylerle meşgul ederek vücut sağlığınızı koruyabilir böylece fazla kilolardan da uzaklaşabilirsiniz.