Hamileliğin 10. Haftasında bebeğin boy uzunluğu 3 cm ile 4,2 cm arası değişmektedir. Kilosu da 5 gram kadardır. 10. Haftaya giren bebek artık amniyo sıvısı içinde hareket etmeye başlamıştır. Bu haftadan itibaren el ve ayak parmakları şekil almaya başlamıştır.

Bu haftada bebek amniyon sıvısı yutarak nefes almaya başlar. İlk idrarını da yine bu hafta da yapar.  Derisi hala saydamdır. Ama vücudundaki kemik ve kıkırdak dokusu gelişmiştir. Karaciğer bu haftada çalışmaya başlayarak kan üretimini yerine getirmeye çalışır. Kan üretiminin başlaması ile organlar yavaş yavaş işlev kazanmaya başlar. Erkek bir bebek ise erkeklik hormonları gelişir ve testosteron üretir.

Bu hafta anne adayı için fiziken değişikliklerin başladığı bir haftadır. Bel çevresi kalınlaşır ve genişlemeye başlar. Dışarıdan bakıldığında hamile görünümüne sahip olduğu anlaşılır. Mide bulantıları falan bu haftada azaldığı için anne adayı kilo 2-3 kilo alabilir. Mide bulantıları azalan anne adayında hazımsızlık ve mide yanması gibi sorunlar ortaya çıkar. Şişkinlik durumu da olacağından ilk haftalarda rahatça kullandığı kıyafetleri artık giymekte zorlanacaktır. Bu haftanın anne adayı ve yakınları için en güzel yanı bebeğin kalp atışlarını duyabilmeleridir. Anne adayı bu dönemde kan desteğine de ihtiyaç duyacağından kan ilaçları takviyesine başlayabilir ve D vitamini yönünden zengin gıdalar tüketebilir. Ayrıca kendini yormadan yürüyüşler ve çeşitli sporlar yapmalıdır.