Hamilelik ortalama 40 hafta süren bir süreçtir. Hamilelik başlangıcı üreme çağındaki her kadında adet kanamasının ilk gününden diğer adet kanamasının ilk gününe kadar olan bir süreci tanımlar.

Hamileliğin ilk haftası yani birinci haftası aslında tam olarak hamile kalmış sayılamayacağınız bir dönemdir. Çünkü bu haftada yumurtanın bırakıldığı ve dölleneceği sperm hücresini beklediği süreçtir. Bu döllenme süreci 2. Haftadan itibaren hamilelik yolunda ilerler. Çünkü döllenme süreci 14 günü kapsamaktadır.

Bazen bu geç döllenmenin verdiği durumlardan dolayı doğum süreci uzayabilir.
Bu hafta anne adayı için dikkatli geçirmesi gerektiği haftalardan en önemlisidir. Çünkü ne kadar yumurta döllenmemiş ve hamilelik resmiyet kazanmamış olsa da vücut hamilelik için bir düzen oluşturmaya başlamıştır.

Anne adayı bu günlerde hayatı biraz daha sakin yaşayarak bu sürecin başarılı bir şekilde gelişmesini sağlayabilir.

Planlı hamileliklerde jinekologlar hamile kalmadan 3 ay boyunca anne adayına folik asit alması gerektiği konusunda bilgilendirir. Bu durumdan haberdar olmayan anne adayları için ise bu sürecin telafisi 1. Haftadan itibaren başlanan vitamin ve folik asit takviyesidir.

Ayrıca anne bu haftada folik asit yönünden zengin olan yiyecekler tüketmelidir. Folik asit alımı bebeğin beyin ve sinir sisteminde gelişiminde çok önemlidir.

Hamileliğin başlaması anlamına gelen 1. Haftadan itibaren anne alkol, sigara gibi alışkanlıklarından vazgeçmeli ve artık reçetesiz ilaç alımına son vermelidir.