Hamilelik süreci kadının hayatını adeta kökten ve derinden etkileyen, son derece önemli ve bir o kadar da değişik bir süreçtir.

Bu süreç içerisine girmiş olan kadınların fiziksel değişiklikler yaşamasının yanı sıra pek çok psikolojik ve hormanol değişiklikler yaşaması da oldukça doğal ve bir o kadar da normaldir.

Neredeyse her bireyin hayatının her döneminde ve her evresinde oldukça büyük bir önem taşımakta olan cinsellik, cinsel ilişki ve cinsel yaşam çoğunluklu olarak hamilelik sürecinden olumsuz bir şekilde etkilenmektedir.

Özellikle dikkat edilecek olur ise; ilk hamileliğini yaşayan ya da yaşayacak olan tüm anne adaylarında hamilelik sürecine uyum sağlama aşamalarının yaşanması kadınlar üzerinde cinselliğe karşı fazla miktarda soğukluk sağlayabilmektedir ve bu da cinsel ilişki yaşamak istememelerine sebep olmaktadır.

Cinsellik ve cinsel ilişki insanın içinde doğuştan beri olan bir istektir ve bunun yanı sıra cinselliğin bir amacı da kendi soyunun devamını sağlama içgüdüsü ve isteğidir.

Hamilelik ve seks:

Zaman içerisinde hamile bayanların bu değişime alışması ile birlikte cinsel istekleri de tekrar artmaya başlayabilmektedir.

Fakat rahmin büyümesi seks için tekniksel açıdan zor bir hale gelmektedir. Bu durum kadınlarda ağrıya neden olabilmektedir.

Hamilelik süresi boyunca hiçbir sorunla karşılaşılmadığı taktirde, son dört haftaya kadar cinsel ilişki yaşamanızda uzmanlar tarafından hiçbir sakınca ya da hiçbir kısıtlama görülmemektedir.