Gebe olduğundan şüphelenen kadınların ilk bakması gereken şey adet tarihlerinde gecikme olup olmadığını kontrol etmektir.

Eğer adet tarihinde bir gecikme durumu söz konusuysa, eczaneden rahatlıkla temin edilebilecek  bir idrar testinin evde yapıp hamile olup olmadığınınızı anlayabilirsiniz.

Fakat bu testlerde dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır. İlk olarak, evde uygulanacak testlerin sonuçları çok yüksek oranla doğru olsa da, bazen yanlış sonuçlar çıkabilir.

Bu yüzden, kesin emin olmak için hastahanede bir kontrol yaptırmanız gereklidir.

Test ne zaman yapılır ?

Hamilelik şüphesi varsa, uyulması gerkeen kurallardan birisi de testin yapılma tarihinin doğru olmasıdır. İdrar testinin uygulanması için cinsel ilişkinin üzerinden 15 gün geçmiş olması gerekir.

Daha erken sürede yapılan testlerdeki yanıltıcılık oranı %90’a kadar çıkabilmektedir. Bu yüzden, 15 gün bekleme süresine mutlaka uyulmalıdır.

Testin nasıl uygulanacağı, testin üzerinde resimli şekilde anlatılmaktadır. Hamilelik testinin sonucu pozitif çıkmışsa, yapmanız gereken şey, hastahanede bir kan testi yaptırarak sonucu garantilemektir.

Eğer sonuç negatifse, isteğinize göre idrar testini tekrar yapabilir ya da yine emin olmak için hastahaneye gidip kan testi yaptırabilirsiniz.

Test sonucu silik çıkarsa, testi yeniden yapmanız gerekir. Bu duruma önlem olarak eczaneden birden fazla test alıp, birer gün arayla uygulayabilirsiniz.

Kanda gebelik testinin doğru sonuç vermesi için ise, cinsel ilişkinin üzerinden bir hafta geçmiş olması yeterli olacaktır.