Hamileliğin anlaşılabilmesi adına yapılması gereken testlerden, hamileliğin bitişine kadar yaptırılması gereken bazı testler bulunmaktadır. Bu testler bazı zamanlar anne sağlığı adına, bazı zamanlar ise bebek sağlığı adına yaptırılır. Uzman doktorların önerdiği ve neredeyse her ay yaptırılması gereken bir testin bulunduğu hamilelik dönemlerinde, kesinlikle testler aksatılmadan yaptırılmalı ve gerekirse farklı doktorlara da sonuçlar gösterilmelidir.

Kan testleri ile başlayan hamilelik süreci, gerekli görüldüğünde idrar ve göbek bağı adına göbekten alınacak kanla da yapılabilir. Genel olarak bebek sağlığı adına yapılan testlerde bebeğin gelişim gösterip göstermediği ya da herhangi bir probleminin bulunup bulunmadığı; bu testler sayesinde anlaşılabilmektedir. Çoğu zaman, down sendromlu ya da engelli doğacak bebekler; yapılan testler sayesinde hamilelik sürecinde fark edilerek anne adayının ve eşinin isteği doğrultusunda hamileliğin sonlandırılması için yardımcı olabilir ya da kişiler bu duruma hazırlıklı olmaya başlayabilir.

Geçmiş zamanlardan itibaren bugüne kadar teknoloji anlamında değişen tüm makinelerin en farklısı kuşkusuz hamile kadınların karnındaki bebeklerin 3 boyutlu olarak görülebilmesini sağlayan yeni teknolojidir. Bu teknoloji sayesinde bebek doğmadan yüzü ve vücudu net bir şekilde görülebilir ve hareketleri izlenebilirdir.

Yapılan testler, hamilelik süresi boyunca aksatılmadan uygulanması halinde başarılı bir doğum ve sağlıklı bir bebeğin dünyaya gelmesi mümkündür. Fakat anneyi ve karnındaki bebeğini “mecburi test” adı altında sürekli radyasyon yayan makineler arasında bırakmak da bazı doktorlar tarafından sıklıkla gerçekleştirilir. Bu tür testlere kesinlikle dikkat edilmeli ve süreçte uygulanan test içerikleri araştırılmalıdır.