Hamilelik her anne adayı için mucizevi bir duygudur. Günden güne içinizde birinin büyüdüğüne şahit olmak, bir mucizeyi dünyaya getirmek en unutulmaz anlardan biridir. Gebelik süresi boyunca sağlıklı bir hamilelik geçirmek için doktor kontrolünde yapılması gereken bazı testler bulunmaktadır.

Bu testler sayesinde hem anne sağlığı hem de bebek sağlığı hakkında detaylı bilgi edinilerek olumsuz bir duruma karşı erken önlem alınabilmektedir. Bu testler hakkında kısaca bilgi vermek gerekirse:

Koriyonik villus: Bebekte down sendromunun var olup olmadığını test etmek için yapılan bir testtir. Gebeliğin 10-14. haftaları arasında yapılır.

HIV ve Hepatit B testleri: Türkçesi insan bağışıklık yetmezliği virüsü olan HIV, doğum veya emzirme ile bebeğe geçebilmektedir. Gebeliğin 11- 13. haftaları arasında yapılır. Anne adayında HIV virüsü gözlemlenirse bebeğe geçmemesi için önlemler alınır.

Ense kalınlığı testi: Gebeliğin 11-14.haftaları arasında yapılan tarama testi bebekte down sendromunun var olup olmadığını öğrenmek için yapılır.

AFP kan testi: Gebeliğin 15- 20. haftaları arasında yapılan bu test kanda ki alfa fetoprotein miktarını ölçmek için yapılmaktadır. Bu testte de bebeğin down sendromu olup olmadığı belirlenmektedir.
İkili ve üçlü tarama testi: İkili tarama testi gebeliğin 11-14.haftaları arasında, üçlü tarama testi ise 15-20. haftaları arasında yapılır.

Amniyosentez: Gebeliğin 15-20. haftaları arasında özellikle 16.haftada yapılan bu test bebekte down sendromu, kromozom anomalileri gibi sorunların var olup olmadığını tespit etmek için yapılır.

Detaylı ultrason taraması: Hamileliğin 18-21.haftaları arasında yapılan bu test bebeğin gelişimine dair her türlü sonucu elde etmek için yapılmaktadır.